Rustik dokularla hem ekonomik hem de estetik duvar dekorları (Teknikleriyle beraber)

Meral Eser Meral Eser
Rochene Floors Walls Wood
Loading admin actions …

Duvar dekorlarını karakteristik unsurlarla dizayn etmek ve sıkıcılıktan kurtulmak mümkün. Boş duvarlara hayat vermek, natürel dokularla dizayn etmek bir mekanın atmosferini tamamen değiştirebilir. Bu yazımızda duvar dekorlarını karakteristik unsurlarla dizayn etmek isteyenler için, teknikleriyle beraber alternatif fikirler derledik. Evinizde herhangi bir odanın duvarlarını yenilemek istiyor ve rustik dokularla ilgileniyorsanız, derlediğimiz örnek çalışmaları mutlaka gözden geçirin.

Seramik kaplama: Hesaplı ve estetik çözümler

task lighting for kitchen ZERO9 Kitchen
ZERO9

task lighting for kitchen

ZERO9

Seramik, malzeme olarak zengin renk ve doku alternatifleriyle mutfak duvarları kaplamaları için idealdir. Daha sıcak bir atmosfer oluşturmak için sıcak renkleriyle seramik kaplama duvarlar, muntazam ışıklandırma unsurlarıyla buluştuğunda göz alıcı ve etkili bir sonuç ortaya çıkıyor. Ahşabın sıcaklığıyla mutfak dolapları ve sıcak renklerle seramik duvarlar rustik dokularla sıcak bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır. Seramik kaplama malzemesinde olduğu gibi, mozaik, ahşap, tuğla duvar ya da doğal taş gibi diğer natürel dokuları duvar kaplamalarında tercih edebilirsiniz.

Tuğla duvar zarafetine ne dersiniz?

Daha doğal bir görünüm için her zaman tuğla malzemesi ile kaplamaya gerek kalmaz. Burada görülen örnekte duvar kaplamasında tuğla duvar zarafetini yansıtmak için basit ama hesaplı çözümlerle tuğla duvar görünümü sağlanıyor. Ayrıca tuğla duvar kaplama, genellikle klasik stil mimari öğelerde sıklıkla kullanılır. Burada daha modern ya da minimalist yaklaşımla duvar dekorları oluşturmak isteyenler için açık renk tonlarında tuğla duvar zarafeti ile estetik bir görünüm kazandırılabilir. Fazla masraf etmeden tuğla duvar görünümünü kazandırmak isteyenler için yapım aşamasına göz atalım.

Pratik çözümlerle tuğla duvar görünümü sağlamak

Burada görüldüğü gibi son derece basit ve pratik yöntemlerle çok masraf etmeden tuğla duvar görünümünü kazandırmak mümkün. Sadece birkaç malzeme ile duvar kaplandıktan sonra uygulanmak istenen alanda, önceden hesaplanan ebatlara uygun tuğla duvar görünümünü muntazam verebilirsiniz. El becerisinin yanı sıra, ölçülendirilerek bir ip yardımıyla hiza kontrolü yapılabilir. Taş ya da tuğla duvar kaplamalarında ekonomik çözümler arayanlara ilham verecektir.

Kendinden yapışkanlı vinil kaplama malzemeleri

Vinil, malzeme olarak dekorasyon dünyasında birçok kullanım amacına göre çeşitli alternatifleriyle hizmet eder. Hem rustik bir görünüm sağlamak, hem de bu işi ekonomik çözümlerle yapmak isteyenler için, kendinden yapışkanlı vinil kaplama malzemeleri kullanılabilir. Neredeyse gerçek ahşap kaplama görünümü sağlamak bu kadar kolay.

Geleneksel stencil tekniği ile boyamak

Şablon tekniği üzerine bir duvar yüzeyi üzerinde arzu edilen resim figürleri dizayn edilebilir. Öncelikle kaplamaya uygun temiz bir duvar yüzeyi alanı hazırlanır. Sünger ve fırça gibi doku tekniklerinin uygulanabileceği malzemelerle şablon üzerinden uygulanacak resim figürleri renklendirilerek tasarlanır. Daha özgün duvar dekorları oluşturmak isteyenlere ilham verebilir.

Duvarlarda ahşap bordürler

Basit ve etkili. Doğal bir dokunuş vermek isteyenler için, örneğin duvarlarda zıt renk kombinasyonlarını vurgulamayı sağlayan ahşap şerit bant geçilebilir. Çok fazla detay çalışmasına gerek kalmadan duvarlarda tek hat ahşap bordür geçerek, küçük dokunuşlarla büyük fark yaratabilirsiniz. Ayrıca, homify'da duvar kağıdı & boyamaları hakkında uzmanlar tarafından dizayn edilen farklı stillerde örnek bulabilir, ilham veren fikirler edinebilirsiniz.

Akrilik dolgu macunuyla duvar dekoru

Bu gördüğünüz örnekte akrilik dolgu macunu ile renklerin ahengini yakalayan bir duvar dekoru dizayn edilmiş. Renkler ve dokularla oynamak isteyenler için, estetik unsurlarla belli bir duvar ya da duvarın bir kısmını kaplayabilirsiniz. Asimetrik yüzey kaplamalarıyla hem modern hem de tuğla duvar dekoruyla beraber rustik dokuları bir araya getirebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Doğal görünümü aratmayan 8 yapay taş duvar dekoru’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!