Wzorowy przedpokój - tak go urządzisz! | homify

Wzorowy przedpokój—tak go urządzisz!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
MIKILI – Bicycle Furniture Living roomShelves
Loading admin actions …

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego wkraczają nasi goście, dlatego niezwykle ważne jest dobre pierwsze wrażenie, które może decydować o tym, jak odbierane jest nasze mieszkanie. Jak powinniśmy go urządzić, aby prezentował się nienagannie oraz służył nam funkcjonalnością? Dziś podpowiemy Wam co należy zrobić, by wzorowo zaaranżować tę przestrzeń. 

Przedpokój jest zarówno pierwszym jak i ostatnim miejscem w domu, które widzą nasi goście. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o jego estetyczny wygląd, by kojarzył się z czymś przytulnym, kameralnym. Tak więc od czego zacząć aranżując to miejsce? Po pierwsze zadbaj o miejsce do siedzenia i przechowywania płaszczy, kurtek. Komfort oraz funkcjonalność odgrywają istotną rolę w tej przestrzeni. Stąd potrzeba posiadania siedziska oraz wieszaków na okrycia wierzchnie. Po drugie oświetlenie. Przedpokój to zazwyczaj odcinek łączący jedną część mieszkania z drugą. Niestety w większości budynków, czy to starszych czy tych nowszych, nie zdecydowano się na wykorzystanie okien, dlatego odpowiednie oświetlenie jest priorytetem. Właściwie dobrane źródła światła sztucznego będą w stanie ożywić tę przestrzeń oraz nadać jej zupełnie innego charakteru, bardziej przytulnego, nastrojowego. Pamiętajmy, że oświetlenie ma istotny wpływ na nasze zachowanie oraz samopoczucie. Po trzecie kolor. Jak już wspomnieliśmy położenie tej przestrzeni wyklucza dostęp do światła dziennego, dlatego powinniśmy zdecydować się na jasne kolory tudzież żywe, bardziej soczyste, które nadadzą mu ekstrawaganckiego charakteru. Chcąc wprowadzić odrobinę koloru do wnętrza możemy zdecydować się na ciekawy kolor ścian, wyjątkowe płytki podłogowe bądź oryginalne dodatki zdobiące tę przestrzeń. 

Na koniec pamiętajmy, aby zaaranżować takie akcesoria zdobiące, które będą posiadały właściwości pogłębiające, powiększające optycznie przestrzeń. Dzięki nim miejsce zyska głębi oraz dodatkowych metrów kwadratowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym praktycznym poradnikiem!

Lustro

Lustro jest takim dodatkiem do przedpokoju, bez którego ta przestrzeń nie może się obejść. Przede wszystkim posiada właściwości optycznego powiększania wnętrza, co klasyfikuje go jako idealny dodatek do korytarza. Dlaczego? Często jest to wąska, niewymiarowa przestrzeń, która wymaga on nas odpowiedniej aranżacji, tak aby jej wygląd stał się bardziej przytulny, ciepły. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz przedpokój pełni rolę reprezentatywnej części naszego domostwa. Tutaj witamy gości, zatem chcemy, by to miejsce prezentowało się z jak najlepszej strony. Projektanci wnętrz prześcigają się w ciekawych, oryginalnych oraz funkcjonalnych projektach tej przestrzeni. Jeszcze do niedawna w tym miejscu znajdowały się wszystkie zbędne przedmioty. Sezonowe ubrania, obuwie, odkurzacz itp. Korytarze posiadały pawlacze oraz szafy wnękowe, tak aby być w stanie pomieścić jak największą ilość naszych prywatnych rzeczy. Dziś funkcja tego miejsca kompletnie ewoluowała i z przechowalni stała się wizytówką domu. 

Siedzenie

Siedzisko tak samo jak i lustro jest podstawą perfekcyjnej aranżacji przedpokoju. Oczywiście powinniśmy posiadać do tego odpowiednią przestrzeń. W przypadku wąskiego korytarza lepiej zrezygnować z pomysłu posiadania siedziska na rzecz dużego lustra bądź półek ściennych, na których możemy ułożyć książki czy innego rodzaju elementy ozdobne. Wybór odpowiedniego siedziska powinien być uzależniony od przestrzeni jaką dysponujemy. Mała, zgrabna ławka, jak ta widoczna na zdjęciu powyżej, nada się do ograniczonych metrażem wnętrz. Natomiast w korytarzu o pokaźnych wymiarach możemy wykorzystać ławkę, która wraz z wieszakiem tworzy funkcjonalny komplet. Co więcej pod jej siedzeniem, zazwyczaj znajduje się miejsce na drobiazgi, tak więc zyskujemy dodatkowe miejsce do schowania zbędnych nam przedmiotów. 

Stolik/ Konsola

Konsola, tudzież stolik bądź komoda są elementami, które najczęściej wykorzystuje się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Pełnią one funkcję przede wszystkim ozdobną. Możemy je wykorzystać do ekspozycji zdjęć, artystycznych figurek czy po prostu wazonu z kwiatami. Dzięki tym estetycznym zabiegom nasz przedpokój prezentuje się ciepło, przytulnie. Na pewno zrobi olbrzymie wrażenie na przybyłych gościach. Jednak w przypadku kiedy niezbędne nam jest miejsce do przechowywania zamiast konsoli możemy wykorzystać komodę z szufladami. Dzięki temu zyskamy miejsce do składowania dokumentów czy innego rodzaju przedmiotów. 

Buty

Buty rozstawione po całej długości korytarza to zmora każdego z nas. Wprowadzają nieład do naszej reprezentatywnej części mieszkania oraz powodują, że wydaje się bardziej chaotyczne, niedbałe. Wtedy z pomocą przychodzą nam nowoczesne, designerskie rozwiązania, jak to widoczne powyżej. Jest to oryginalna półka na buty, niezabudowana, która w ciekawy sposób aranżuje nam przestrzeń korytarza porządkując ją i nadając jej wyrazistego wyglądu. Tego typu półka jest rzadko wykorzystywana, głównie ze względu na funkcję ekspozycyjną naszego obuwia. Większość z nas decyduje się jednak na zakrycie, pochowanie butów w szafkach. Niestety decydując się na jej wykorzystanie zobligowani jesteśmy do utrzymania w czystości naszego obuwia, bowiem znacznie lepiej prezentuje się zadbany, czysty but, aniżeli zabłocony, niechlujny. 

Wieszak

Wieszak, tudzież szafa na okrycia wierzchnie, powinien znaleźć się w każdym przyzwoitym korytarzu. Większość z nas uważa, że prezentuje się niedbale, wprowadza chaos i nieład do wnętrza, jednak jest niezwykle praktyczny, a co najważniejsze wielofunkcyjny. Idealnym przykładem jest ten widoczny na zdjęciu powyżej, pochodzący z internetowego sklepu onemarket.pl. Jego prosta, minimalistyczna konstrukcja nadaje się do każdego wnętrza, zarówno tego nowoczesnego jak i utrzymanego w skandynawskim stylu. Posiada nie tylko miejsce na zawieszenie okryć wierzchnich, ale także półki na buty, dzięki czemu lepiej zorganizujemy nasz przedpokój, wprowadzimy do niego harmonie i porządek. Jak Wam się podoba ten funkcjonalny wieszak? 

Książki

Przedpokój z zasady ma pełnić funkcję przechowawczą, a więc częściej decydujemy się na zakryte szafy wnękowe, aniżeli odkryty regał. Tego typu aranżacja wymaga od nas utrzymania porządku na półkach, tak aby korytarz nie prezentował się niedbale. Książki to oryginalny element dekoracyjny tej przestrzeni. Korytarz z odkrytymi półkami to nowoczesna, niebanalna aranżacja tej przestrzeni, która wyróżnia się nieszablonowym charakterem oraz ciekawym wyglądem. Dzięki wykorzystaniu bieli w tej przestrzeni, miejsce nie wydaje się być zaciemnione czy przytłoczone dużą ilością książek. Dodatkowo lustro, które zostało zaaranżowane dodaje trójwymiarowości i pogłębia to wnętrze. 

Rower

Zastanawialiście się w jaki sposób możecie przechować rower w mieszkaniu, tak aby nie zajmował zbyt dużo cennej przestrzeni? Oto rozwiązanie dla Was! Półka, tudzież hak na rower. Prócz inteligentnego rozwiązania to również ciekawa forma dekoracji. Prosty, designerski rower zawieszony na ścianie świetnie podkreśla artystyczny charakter wnętrza oraz nadaje mu niepowtarzalnego klimatu. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla młodych, kreatywnych osób, które nie boją się niestandardowych metod aranżacji przedpokoju czy innej przestrzeni. Zauważcie, że tę półkę, na której znajduje się rower, możecie również przeznaczyć na wyeksponowanie jakiegoś elementu dekoracyjnego bądź doniczki z kwiatkiem. Sposób jej aranżacji należy już do Waszej wyobraźni. 

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!