Mutfağınız küçükse mutlaka dikkat etmeniz gereken 10 şey

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Mutfağınız küçükse mutlaka dikkat etmeniz gereken 10 şey

umit atdağ umit atdağ
Modern Kitchen by homify Modern
Loading admin actions …

Mutfak dekorasyonları; mutfağınız geniş ise işinizi kolaylaştıran ancak mutfağınız küçük veya farklı bir geometriye sahip ise işini oldukça zorlaştırır. Bu nedenle geniş mutfaklara sahip şanslı biri değilseniz mutfağınızı dekore etmek ve en ince detayına kadar  özenle planlamak size kalıyor. Küçük mutfaklarda dikkat etmeniz gereken ve mutfağı fonksiyonel, işlevsel, modern, rahat ve konforlu bir mutfak haline getirecek olan püf noktaları bir araya getirerek sizler için kolaylık sağlıyoruz. Homify küçük mutfaklar sayfasında yer alan ve birbirinden özel mutfak dekorasyonlarını inceleyerek evinizde bulunan küçük mutfakları nasıl dekore edeceğiniz hakkında fikir sahibi olabilir, bu konuda tecrübe sahibi olarak evinizde mutfağınızda harikalar yaratabilirsiniz.

Ferah bir iç mekan

Mutfağınız küçük ise iç mekanın ferah ve sizi rahatsız etmeyecek şekilde aydınlatılması gerekir. Bu nedenle oldukça açık tonlar tercih etmeli,  aydınlatma ile bu renk düzenini desteklemelisiniz. Aksi durumda boğucu ve kasvetli bir mutfağa sahip olmak zorunda kalabilirsiniz.

Kullanım alanı

Mutfağınızı dekore ederken kullanacağınız alan geniş olmasına özen gösterin. Gerekli görmediğiniz alanı mutfak dışında olacak şekilde planlayın ve uygulayın. Örnek mutfak gibi mutfak barı kullanımı dışarıdan olduğunda mutfakta daha fazla yer açılacaktır.

Tasarım ve estetik

Mutfak dekorasyonunda tasarım ve estetik ayrılmaz bir bütündür. Bu nedenle tasarım yapılırken mutlaka kendi fikirlerinizin tasarıma yansıtılmasını sağlayın ve resimdeki gibi sadece bir ev hanımının fikirlerinden yapılmış mutfağa sahip olun.

Canlı bitkiler

Canlı bitkiler her oda gibi mutfağında vazgeçilmezidir. Mutfak içinde canlı bitkileri imkan dahilinde bolca kullanın ve mutfağın doğallığını artırabildiğiniz kadar artırın.

Raf sistemleri

Mutfak içinde yer alan depolama alanları ve dolaplar yerine veya yardımcı olması için raf sistemlerini tercih edebilir, mutfağınızın hem farklı bir konsepte sahip olmasını sağlayabilir hem de şık bir mutfak oluşturabilirsiniz.

Doğal aydınlatma

Evinizde imkanınız var ise her alanda olduğu gibi mutfağınızda doğal aydınlatma yapmalı ve mutfağın doğal bir iç mekana sahip olmasını sağlamalısınız. Küçük mutfakların en önemli sorunu karanlık ve yetersiz ışığa sahip olmalarıdır.

Yemek masası

Kitchenette Modern Kitchen by homify Modern
homify

Kitchenette

homify

Mutfağın vazgeçilmez bir unsuru olan yemek masaları mutfağın ölçüsüne göre küçük tercih edilmeli veya yemek masası yerine daha fonksiyonel olan bir mutfak barı tercih edilerek dekorasyon yapılmalıdır. Aksi durumda mutfağınız oldukça daralacak ve küçücük olacaktır.

Yerleşim planı

Mutfak yerleşim planını çok titiz yapmalı, mutfağın geometrik yapısına göre dizayn yaparak mutfağı işlevsel hale getirmelisiniz.  Örnek mutfakta olduğu gibi geometrik yapıya göre iki parçalı mutfak tezgahı mutfağı daha işlevsel hale getirmiş.

Entegre mobilyalar

Mutfak içinde kullanacağınız mobilyaları tercih ederken entegre mobilya kullanımına izin veren mobilya türlerinden tercih yapmalı,  örnek mutfaktaki gibi hem görsel hem de işlevsel bir dekorasyon yapmanıza izin veren mobilyalar tercih edilmelidir.

Katlanabilir masalar

Mutfak içinde bir masaya ihtiyaç duyuyorsanız katlanabilir veya duvara sabitlenmiş bir masa tercih edebilir, mutfak içini daraltmadan sadece ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz bir mutfak masası ile ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!