Düşük bir bütçeyle mutfak yenileme fikirleri

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Düşük bir bütçeyle mutfak yenileme fikirleri

Özlem K. Özlem K.
by tatarintsevadesign Mediterranean
Loading admin actions …

Mutfağınızda bazı değişiklikler yapmak istiyor, ancak komple bir tadilat için bütçe ayıramıyor musunuz? Birçoğumuzun başına gelen şey! Günümüz şartlarında mutfak dolaplarından beyaz eşyalara, zemin seramiklerinden duvar kaplamalarına, altyapı çalışmalarından aydınlatmasına kadar komple bir mutfak tadilatı yapmak ucuz bir iş değil. Kalite açısından düşük malzemeler kullanılarak bütçe azaltmak mümkün ancak tadilatı oldukça zahmetli olan ve sık sık yapılma imkanı olmadığı için yıllarca kullanılan bir mekanı ucuza komple değiştirmeye çalışmak kısa vadede problemlere yol açacaktır. Malzeme kalitesinden ve işçilikten kısmak belirli bir fiyat düşüşü sağlar, ancak kısa sürede çatlayan seramikler, kabaran, düşen dolap kapakları, akıtan borular ister misiniz…  

Mutfak ve banyo tadilatı konusunda her zaman önerdiğimiz şöyle bir konu var: Bu çalışmalar hem maddi hem de manevi açıdan zorlayıcı olabilmektedir. Yapılan masraf bir yana, çalışmalar esnasında meydana gelen kirlilik, gürültü ve bu süreyi mutfaksız geçirme zorunluluğu oldukça yıpratıcı olabiliyor. Bundan dolayı bu alanlarda yapılan yenileme çalışmaları pek sık olmuyor ve onlarca yıl aynı mutfağı/banyoyu kullanmak durumunda kalabiliyoruz. Bu nedenle sınırlarımızı zorlasa dahi, sonradan üzülmemek adına mutfak/banyo tadilatı için iyi bir bütçe ayırmakta fayda var. Peki ya bu bütçeyi ayırmamız söz konusu değilse? Bu durumda yapmamız gereken şey işe parça parça girişmek. Mutfağın en rahatsız edici kısımlarına öncelik verecek şekilde, sırayla her bir parçayı değiştirebiliriz. Bunu belirli bir tasarıma sadık kalıp çalışmaları zaman içine yayarak yapabilir ya da yalnızca beğenmediğimiz, yıpranmış, demode, parçaları değiştirip diğerlerini bırakarak da gerçekleştirebiliriz.

Bugünkü yazımızda mutfağı komple değiştirmeden, düşük bir bütçe dahilinde ne gibi değişiklikler yapabiliriz konusuna bakacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra mutfağınıza farklı bir gözle bakabilir, mutlaka gitmesi gerekenleri ve kalsa da olur olarak nitelendirdiklerinizi ayırarak işe girişebilirsiniz.

Aydınlatma sistemini değiştirin

Limetree, Plymouth Minimalist dining room by ADG Bespoke Minimalist
ADG Bespoke

Limetree, Plymouth

ADG Bespoke

Mutfakların kasvetli görünmesinin belki de bir numaralı nedeni aydınlatmalarının kötü olması. Genelde tavandan ve tek noktadan yapılan aydınlatma koyu gölgeler oluşmasına neden olacak, çalışma tezgahı için yetersiz kalacak ve mekanın sevimsiz olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle ilk işiniz mekanda ferah bir hava oluşturmak adına düzgün, profesyonel  aydınlatma uzmanının elinden çıkmış, ışığı homojen olarak dağıtan ve hem mekanın güzel görünmesini sağlayan hem de çalışmayı kolaylaştıran bir aydınlatma sistemi yaptırmak olabilir.

Dolap kapaklarını boyayın

Size mutfak dolaplarının kapaklarının gerçek ahşap olmadığı takdirde boyanamayacağını söyleyecekler… Kocaman bir yalan! Doğru boya ile, ki bu yağlı boya ya da sprey boya olabilir) dolapların renklerini komple değiştirebilirsiniz! Şimdiye kadar iki kere yaptım, ikisi de mükemmel sonuç verdi!

Kulpları değiştirin

Dolapları boyamanın yanı sıra kapakların ve çekmecelerin kulplarını değiştirerek de mutfağa yeni bir hava katabilirsiniz.

Tezgahı değiştirin

Mutfak tezgahınızın malzemesi kötü, eski moda ya da yıpranmış ise, yalnızca tezgahı değiştirerek de büyük bir fark yaratabilirsiniz.

'Daha kullanışlı bir mutfak için tezgaha yaptırabileceğiniz 8 ilave' başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Duvar badanasını değiştirin

Girl and the cat Modern Kitchen by BLACKHAUS Modern Solid Wood Multicolored
BLACKHAUS

Girl and the cat

BLACKHAUS

Duvarların ve tavanın badanasını yenileyin, hatta renginde de değişiklikler yapın ve mekana tertemiz bir görünüm kazandırın.

Alın taşlarını değiştirin

modern  by Johnny Grey, Modern
Johnny Grey

Richmond—A Kitchen in Three Movements

Johnny Grey

Tezgahın hemen üstündeki kısmın seramiklerini değiştirerek de fark yaratabilirsiniz. Bu alan için göz alıcı bir model seçebilir ya da ikonik metro fayanslar ile modası asla geçmeyecek, şık bir görünümü uygun fiyata elde edebilirsiniz.

Zemin kaplamasını değiştirin

Hehku Cucina Range by Hehku Classic
Hehku

Hehku Cucina Range

Hehku

Malum, mutfaklarımız genelde pek de geniş değil. Böylece her şerde bir hayır vardır deyip mutfak zeminimizi uygun bir maliyetle değiştirebiliriz! Bunun için seramik karolar, el yapımı desenli karolar, suya dayanıklı laminant parkeler, ahşap rabıta, vinil malzeme gibi birçok güzel seçenek mevcut.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!