12 mitów o domach jednorodzinnych

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

12 mitów o domach jednorodzinnych

Aśka Warchał Aśka Warchał
 Bedroom by ARKITURA GmbH,
Loading admin actions …

Budowa domu jednorodzinnego na przedmieściach, to marzenie wielu mieszkańców miast. Zanim się rozmarzycie, czy wiecie, że niektóre z Waszych wyobrażeń o domach jednorodzinnych nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością? W dzisiejszym Katalogu Inspiracji nasi architekci rozprawią się z najpopularniejszymi z mitów.

1. Duże okna = strata ciepła

Ogromne przeszklenia to znak charakterystyczny współczesnego budownictwa. Wcale nie oznaczają automatycznych, ogromnych strat ciepła! Producenci okien proponują obecnie rozwiązania, które nijak się mają do nieszczelnych okien jeszcze sprzed kilku lat. Przy decyzji o zakupie zwróćmy uwagę zwłaszcza na dwa parametry: współczynnik przenikania ciepła U, który powinien być jak najniższy, i współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g -  jak najwyższy.

2. Płaski dach nie nadaje się do polskiego klimatu

Płaskie dachy są wszędzie wokół nas, a jakoś wciąż słyszymy o tym, że nie nadają się do naszego klimatu. Oczywiście konieczna jest niezawodna konstrukcja, gotowa do wytrzymania ciężaru śniegu i lodu. Prawdopodobnie podczas srogiej zimy będziemy musieli odśnieżyć nasz dach. Jednak plusy płaskiego dachu mogą okazać się tego warte. Przestronny taras u szczytu budynku? Brzmi świetnie!

3. Energooszczędnie oznacza drogo

To prawda, że budowa domu energooszczędnego może być droższa niż tradycyjnego—wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy. Jednak jego ogrzewanie będzie wkrótce 2-3 razy tańsze niż w budynku standardowym. Poza tym wiele energooszczędnych rozwiązań wcale nie generuje dodatkowych kosztów. Chociażby umieszczenie okien od stron zachodniej i południowej pozwoli w naturalny sposób nagrzać pomieszczenia.

4. Duże przeszklenia są poza zasięgniem

Jest to mit. Przybliżona powierzchnia szklarni powyżej (wziąć dwa piętra)—około 130 metrów kwadratowych. metrów, z czego około 110 metrów kwadratowych. m przypada na dwóch fasad z widocznymi szkło wysokość 3 metrów. Koszt jumbo szkła w tym formacie (ciepłego)—około 1,1 mln rubli. Do tego należy dodać suwaki drzwi (jeśli chcesz) lub duże drzwi na zawiasach (który jest tańszy). W zależności od formatu oszklenia będzie kosztować od 1,3 do 2 mln rubli. W niniejszym zawiadomieniu, do domu na zdjęciu powyżej będą przeszklenia i pół razy tańsze, a on już dobrze wygląda też!

5. Wygodny dom musi być drogi

Marzy Wam się dom zaprojektowany specjalnie dla Was przez znanego architekta? Jeśli tylko ten wydatek opóźnia rozpoczęcie prac budowlanych na Waszej działce, to czas wybić sobie z głowy przekonanie, że wygodny i piękny projekt koniecznie musi być drogi. Dom z katalogu może okazać się ciekawą alternatywą. 

Oferta biur projektowych jest bardzo bogata i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jesteście ciekawi, jak może wyglądać taki dom wedle gotowego projektu? Tutaj znajdziecie jeden z przykładów: Podmiejskie gniazdko wybrane z katalogu.

6. Otwarta kuchnia jest niepraktyczna

Na parterze Waszego nowego domu jednorodzinnego marzy się Wam nowoczesna przestrzeń publiczna na planie otwartym, ale martwią Was zapachy z kuchni? Kiedyś faktycznie mógł być to problem, jednak teraz okapy stanowią część podstawowego wyposażenia. Mogą być podwieszane, wbudowane w blat, o najróżniejszych kształtach…

7. Basen to luksus i ostentacja

Czy basen to luksus? Niekoniecznie! Oczywiście będziemy potrzebować pod jego budowę odpowiednio dużo przestrzeni w ogrodzie, jednak kwestia budżetu na wykonanie go może być rozwiązana w najróżniejszy sposób. Możemy zdecydować się na elegancki basen tymczasowy, może być na stałe mniejszy lub większy, z filtrowaną wodą lub w pełni naturalny, z wykorzystaniem lokalnej roślinności.

8. Cena rośnie w miarę budowy

Wiele osób obawia się, że cena budowy ich domu jednorodzinnego znacznie przekroczy początkowo zakładany budżet. Czy to właśnie powstrzymuje Was przed realizacją marzenia? Nieprzewidziane wydatki mogą się przydarzyć, jednak zaufany wykonawca eliminuje zagrożenie przeciągających się i nigdy nie kończących się prac. W naszym kontrakcie z nim powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć.

9. Nie warto szukać inspiracji zagranicą

Błąd! Świat to obecnie globalna wioska i warto czerpać z bogactwa inspiracji, które można odnaleźć w Internecie. Naturalnie projekt domu oraz jego wystroju będzie trzeba dopasować do naszego klimatu, kultury, przyzwyczajeń. Ale przecież właśnie taka zabawa jest najciekawsza!

10. Metraż to największy problem

Możecie pozwolić sobie na dom o niewielkim metrażu? Wcale nie on powinien być Waszym największym zmartwieniem, ale dobra aranżacja przestrzeni. Plan otwarty może rozwiązać wiele problemów, a rezygnacja z kilku ścian działowych przynieść dodatkowe centymetry. Poza tym jadalnia czy salon wychodzące na ogród to automatyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej w pogodne dni…

11. Konieczna jest ogromna działka

Panoramiczne soczewki używane do fotografowania nieruchomości mogą dawać złudne wrażenie, że do budowy każdego domu jednorodzinnego potrzebna jest ogromna przestrzeń. To nie prawda, wszystko bowiem zależy od projektu—ten idealny powinien być dostosowany do naszych możliwości finansowych. Jest wiele sztuczek, które nasz architekt może zastosować, na przykład rezygnacja z ogrodzenia lub zastąpienie wysokiego muru żywopłotem—działka od razu wyda się większa.

12. Łazienka z sypialnią—to niepraktyczne

Jest to mit. Problemy z wilgocią łatwo rozwiązać, wystarczy dobry system wentylacji oraz przemyślany podział przestrzeni. Ten ostatni zapewni nam także prywatność podczas intymnych czynności. A co to za luksus mieć łazienkę tak blisko łóżka!  Ci, którzy raz spróbowali, nie będą chcieli wrócić do bardziej tradycyjnych opcji, gdzie łazienka była gdzieś na korytarzu, a czasem nawet na innym piętrze.

 Houses by Casas inHAUS,

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!