Wertykalny ogród - wyjątkowy pomysł na ściany! | homify

Wertykalny ogród—wyjątkowy pomysł na ściany!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Pixel Garden Balconies, verandas & terraces Accessories & decoration
Loading admin actions …

Bujna zieleń i pachnące kwiaty w ogrodzie to marzenie wielu z nas, jednak nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca na ogród. Niektórzy wolą bardziej nietypowe rozwiązania, a jeszcze inni z nas chcą otoczyć się zielenią w każdym zakątku domu. Właśnie dlatego ustawiamy donice z kwiatami w mieszkaniach, aby dodać im zieleni, pozytywnej energii i stworzyć żywą dekorację. Ogrody wertykalne stają się coraz bardziej popularne i mogą przyjmować najróżniejsze formy. Konstrukcje mogą obejmować skromną przestrzeń i np. zostać zamknięte w ramie obrazu—stają się wtedy prawdziwym dziełem sztuki, lub zajmować całą ścianę. Możemy stworzyć ogród wertykalny za zewnątrz, jak też w środku domu, ale będziemy wtedy musieli zwrócić uwagę na kilka różnych aspektów. Przede wszystkich różny będzie sposób nawadniania i miejsce, w którym będzie wertykalny ogród—w przypadku zewnętrznego ogrodu powinniśmy unikać północnych ścian, które są z reguły słabo oświetlone przez cały rok. 

Jak zabrać się za stworzenie wertykalnego ogrodu? Oto mały poradnik mający na celu pomóc wszystkim, którzy się jeszcze wahają, czy taki pomysł na wykończenie wnętrza to dobre rozwiązanie. 

Gdzie się sprawdzi?

Zielone ściany mogą pojawić się we wnętrzu, jak również poza domem stanowiąc dekorację jego zewnętrznej ściany. Jeśli chcemy stworzyć ogród wertykalny na zewnątrz to pamiętajmy o tym, aby nie znajdował się po północnej stronie, gdzie nasłonecznienie jest zbyt małe. Oprócz tego musimy pamiętać o ujemnych temperaturach w zimie—nie wszystkie rośliny mogą przetrwać mróz i arktyczny wiatr. Jeśli jest to duża ściana, to w bliskiej odległości powinno się znajdować źródło wody, co zdecydowanie ułatwi nam pielęgnację roślin. 

W przypadku ogrodu wewnątrz domu mamy pełną dowolność, oczywiście pamiętając o ciężarze związanym z konstrukcją wypełnioną roślinami. We wnętrzach częściej spotykane są mniejsze połacie ogrodów wertykalnych, które tworzą estetyczną formę żywej sztuki. Możemy nadać jej określony charakter przez zabawę fakturą, gęstością roślin i ich kolorem.

Z czego się składa?

W zależności od tego, gdzie chcemy umieścić ogród wertykalny—czy na zewnątrz, czy w środku, jego budowa nieco inna—wszystko zależne jest od podłoża na jakim chcemy stworzyć wertykalny ogród. Jeśli montażem zajmuje się specjalistyczna firma, to możemy sobie pozwolić na wiele pod względem aranżacji. Jednak w przypadku, gdy montujemy konstrukcje gotowego systemu ogrodów wertykalnych, które są dostępne na rynku, to powinniśmy zacząć od najprostszych możliwości, jak np. przygotowana ścianka z miejscami na doniczki ustawionymi pod odpowiednim kątem. Minusem takiej ściany jest to, że nie możemy dowolnie regulować wysokości i szerokości, oprócz tego, za każdym razem, gdy będziemy chcieli podlać rośliny, będziemy musieli je wyjąć z przygotowanych miejsc na doniczki (oczywiście wraz z doniczkami). Możemy również połączyć konstrukcję z systemem nawadniania, ale generuje to dodatkowe koszty.

Jeśli korzystamy z gotowej konstrukcji ogrodu wertykalnego i chcemy ją umieścić na ścianie, to pomiędzy oryginalną ścianą, a królestwem roślin powinniśmy umieścić warstwę ochronną (np. z PCV), która zabezpieczy ścianę przed wilgocią. 

Po instalacji możemy ułożyć doniczki z kwiatami, które naturalnie znajdują się pod pewnym kątem, aby mogły pobierać wodę podczas podlewania, ale jednocześnie dobrze się prezentować.

Jakie rośliny do domu?

W przypadku ogrodu wertykalnego istnieje sporo rodzajów roślin, które będą się dobrze prezentować i jednocześnie nie wymagają sporych donic—są to przede wszystkim gatunki o pokroju pnącym i dekoracyjnych liściach. W mieszkaniu sprawdzą się takie gatunki jak m.in skrzydłokwiat, maranta, aglaomena, anturium, eszynantus, kalatea, zielistka, filodenron. Pamiętajmy, żeby zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację, aby zamiast dodawania wartości estetycznej do wnętrza naszego domu, nie zaczęły go szpecić! 

Rośliny na zewnątrz

Decydując się na ogród wertykalny na zewnątrz np. na balkonie, powinniśmy zwrócić uwagę na gatunki roślin, które są mrozoodporne, a oprócz tego możemy zapewnić im możliwie jak największe pojemniki, w których będą mogły się dobrze ukorzenić, co pozwoli im lepiej znieść ujemne temperatury i mroźne wiatry. Jakie rośliny sprawdzą się poza ciepłem domowego wnętrza? Przede wszystkim wszelkie zioła, bratki, fuksje, fiołki, petunie, werbeny, begonie i wiele innych roślin, które na co dzień upiększają nasze balkony. Konstrukcja widoczna na zdjęciu to projekt wykonany przez pixel garden.

W tle

Ogród wertykalny zawsze stanowi nietypową i charakterystyczną dekorację. Jeśli obawiamy się, że zdominuje wnętrze, a wolelibyśmy, gdyby stanowił tylko dodatek do aranżacji, to wystarczy dobór odpowiednich roślin, które będą w mniejszym stopniu przyciągały uwagę. Ściana zieleni będzie wpływać na nas uspokajająco i podkreślać zamiłowanie do natury, nawet, jeśli znajdujemy się właśnie w samym sercu miasta. W we wnętrzu wystarczy 1 metr kwadratowy zieleni na ścianie, aby otrzymało niepowtarzalny wyraz—jednocześnie nie wpłynie znacząco na całą aranżację i wystrój wnętrza.

Zrób to sam!

Nie da się ukryć, że konstrukcja ogrodu wertykalnego musi być wykonana solidnie i bezpiecznie—nie zawsze będziemy w stanie stworzyć taki ogród samodzielnie, jednak istnieje pewna alternatywa dla tych, którzy uwielbiają majsterkować. Oczywiście mogą się podjąć również montażu całej ściany zieleni, ale dla mniej wprawionych pozostaje wykorzystanie np. drewnianych palet. W rezultacie otrzymujemy konstrukcję przypominającą ogród wertykalny. Możemy ją wykonać samodzielnie, a będzie się prezentować świetnie i do tego zawsze możemy ją postawić w innym miejscu. Jeśli szukacie również innych pomysłów na własnoręcznie wykonane meble ogrodowe, to koniecznie sprawdźcie ten artykuł: TOP 10—modne meble ogrodowe z recyclingu!

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!