11 błędów często popełnianych w małych domach

homify.Pl homify.Pl
José Tiago Rosa Living room
Loading admin actions …

Posiadanie małego domu nie musi od razu oznaczać braku organizacji, uroku i stylu. Wręcz przeciwnie! Oczywiście, wszystko w naszych rękach, a poddanie się ograniczonej przestrzeni i w związku z tym niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań, bo nie ma sensu, jest dość częstym zjawiskiem w małych domach. Na szczęście istnieje kilka alternatyw i sposobów na choćby optyczne powiększenie pomieszczeń. Do najczęściej wykorzystywanych należy między innymi wysokość domu, zdanie się w projektowaniu i aranżacji na odpowiedniego specjalistę, wybór dekoracji wielofunkcyjnej, czy właściwe oświetlenie. W niniejszym Katalogu Inspiracji postanowiliśmy pomóc Wam odrobinę z urządzaniem małej przestrzeni, z wykorzystaniem każdego jej rogu i podkreśleniem atutów. Mamy nadzieję, że wytknięcie przez nas błędów w aranżacji uratuje Was przed ich popełnieniem. Niech Wasza mała przestrzeń stanie się wielka!

1. Brak odpowiedniej integracji różnych przestrzeni

Gdy przestrzeń jest niewielka, należy wykorzystać każdy dostępny metr kwadratowy. Przeznaczenie zbyt wiele miejsca jedynie na salon to zdecydowanie złe posunięcie. We wspomnianym przypadku z salonu powinno się wydzielić trochę przestrzeni na inne pomieszczenia, takie jak jadalnia, kuchnia, czy domowe biuro. Ponadto, mając na uwadze wielkość, ale przede wszystkim wielofunkcyjność pomieszczenia, sztuką jest odpowiedni dobór do niego mebli i innych dodatków. Integracja całości celem nadrzędnym!

2. Brak wykorzystania pionu

Kolejnym często popełnianym błędem na małych przestrzeniach jest niewykorzystywanie pionu. Ponieważ metrów kwadratowych jest niewiele, z pionu nie tylko powinno się skorzystać, ale wręcz obowiązkowo należy! Spójrzcie na załączone zdjęcie. W tej małej kuchni bez przeszkód można oddychać!

3. Brak odpowiedniego oświetlenia

Być może oświetlenie to dla niektórych szczegół, ale szczegół jakże istotny! Zarówno to naturalne, jak i sztuczne jest ważne w każdym przypadku, a na małej przestrzeni szczególnie. Dzięki oświetleniu pomieszczenia niemalże ożywają i sprawiają wrażenie bardziej otwartych. Jak osiągnąć pożądany efekt? To proste. Wystarczy postawić na jasne kolory wnętrza, do pokoju wpuścić jak najwięcej – w miarę możliwości – światła dziennego, a przy okazji tu i ówdzie rozlokować oświetlenie sztuczne. Gotowe!

4. Przestrzenie niezagospodarowane

Obecnie na rynku, co widać na załączonym zdjęciu, dostępnych jest wiele praktycznych, bo od razu z wbudowanymi skrzyniami mebli. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie marnuje się ani kawałek przestrzeni, a domownicy mają wiele miejsca na przechowywanie różnego rodzaju rzeczy. Dlatego wybierając meble zawsze warto zwracać uwagę na tego typu detale, za które oczywiście trzeba dopłacić, ale czy nie warto?

5. Obawa przed szklanymi ścianami

Najlepszym i oryginalnym sposobem na rozdzielenie różnych przestrzeni na małej powierzchni jest szklana ściana. Jej zastosowanie w żaden sposób nie zaburza układu wnętrza i nie zmniejsza jego metrażu, co można z kolei zarzucić wszelkim ścianom nieprzezroczystym.

6. Brak półek

Półki to popularne „must be” małej przestrzeni. To nie tylko gustowny element dekoracyjny, ale także świetny sposób na pozyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania różnego rodzaju niezbędnych gadżetów. Łatwe i tanie w montażu – nie można nie zaryzykować!

7. Brak prostoty i minimalizmu

Pamiętajcie, że często mniej znaczy więcej! Postawcie na prosty i minimalistyczny wystrój, a zobaczycie, że Wasz dom będzie świecić elegancją i szykiem. Prostota w żaden sposób nie ogranicza, bez obaw.

8. Brak wszechstronnych rozwiązań

Dlaczego mamy dwa telewizory, kiedy jeden w zupełności wystarczy? A dwa stoły? Na projektowanie i urządzanie domu potrzeba czasu. Nie od razu jesteśmy w stanie dostrzec wszystkie możliwości i w ciekawy sposób rozwiązać kwestie trudne. Spójrzcie na załączone zdjęcie. Cóż za cudowne posunięcie! Umieszczenie telewizora w taki sposób umożliwia jego swobodne obracanie i oglądanie w miejscu, w którym akurat się znajdujemy. Nie ma potrzeby instalowania jednego w salonie, a drugiego w kuchni. Podobnie zresztą, jak montaż wspólnego dla kuchni i salonu stołu.

9. Brak luster

Brak luster w małym mieszkaniu to niemalże aranżacyjno-dekoracyjne przestępstwo! Lustra to nasi najwięksi sojusznicy w powiększaniu małych przestrzeni. Dlaczego? Albowiem odbijają światło i dzięki temu – bynajmniej optycznie – dowolny pokój zyskuje metrów kwadratowych.

10. Brak wielofunkcyjnych mebli

Ponieważ wielofunkcyjne meble istnieją, jest wręcz naszym obowiązkiem korzystanie z nich. Choć są oczywiście droższe, czegóż nie zrobimy dla naszego mieszkania i nas samych?! Załączone zdjęcie to najlepszy dowód na to, że warto. Dwa łóżka plus dużo miejsca do przechowywania, dużo wolnej przestrzeni, ładna jej organizacja i nowoczesny design – czy można marzyć o czymś więcej?

11. Brak zasłon

Dwa pomieszczenie warto czasami rozdzielić zasłoną. Dzięki temu na przykład w sypialni zyskujemy odrobinę prywatności, a co więcej – przestrzeń całościowo prezentuje się znacznie bardziej elegancko.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!