homify 360°: nowoczesny dom pod Poznaniem | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: nowoczesny dom pod Poznaniem

Alicja Olko Alicja Olko
Modern Houses by Prodom Architektura i Konstrukcja Modern
Loading admin actions …

Jednym z wielu wyzwań stojących przed architektami projektującymi dom, który ma znaleźć się na zabudowanym już osiedlu, jest dopasowanie nowo powstającej bryły do okolicznych budynków. Zwłaszcza jeżeli są to budynki, które swoimi początkami sięgają do niezbyt chlubnej ery polskiej architektury lat 70-tych i 80-tych poprzedniego stulecia. Zabudowa zdominowana przez nawet starsze tradycyjne domy z dwuspadowym dachem lub popularne w PRL-u „kostki” nie stanowi wyjątkowo bogatego źródła inspiracji.

Na taki właśnie osiedlu, zdominowanym przez wyżej opisaną zabudowę, zdecydowano się wznieść nowoczesny i komfortowy dom jednorodzinny. Projektu i jego realizacji podjęli się architekci z biura Prodom, którym udało się stworzyć dom wpisujący się w charakterystykę okolicznych domów, a jednocześnie posiadający swe własne, nowoczesne walory.

Zobaczcie, jak prezentuje się z zewnątrz i w środku!

Fasada od strony ulicy

Dom ten zbudowano dla czteroosobowej rodziny, która dotychczas zamieszkiwała mieszkanie w bloku. Ich życzeniem było posiadanie domu na podmiejskiej działce, zlokalizowanej w bliskości lasu, ale gwarantującej także dostęp do nowoczesnych mediów i dobrze skomunikowanej z miastem. Wybór padł zatem na wieś Kowanówko koło Obornik Wielkopolskich.

Działka nie cechowała się dużą powierzchnią, dlatego też budynek musiał zostać zlokalizowany blisko sąsiednich domów. Także od strony ulicy linia zabudowy biegła bardzo blisko drogi. Dlatego też, aby zapewnić mieszkańcom jak największy poziom prywatności, fasada od frontu nie ma prawie żadnych okien. Inaczej sytuacja przedstawia się z drugiej strony…

Fasada od strony ogrodu

Od tyłu budynek jest o wiele bardziej otwarty, a to dzięki dużym przeszkleniom w postaci długiego pasa okien wychodzących na ogród. W ten sposób osiągnięto maksymalny związek z naturą, tak ważny w przypadku pierwszego własnego domu na wsi. Duże okna wpuszczają do wnętrza naturalne światło, sprawiając, że w środku jest jasno i przestronnie. To właśnie od strony ogrodu znajduje się przestrzeń dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią.

Dwie bryły

Główna część domu to prosty budynek o dwuspadowym dachu, skrywający w sobie część mieszkaniową. Podzielono ją na dwie sfery- dzienną i nocną. Ta pierwsza zlokalizowana została na parterze i na otwartej przestrzeni łączy w sobie obszary salonu, jadalni i kuchni. Na piętrze z kolei znalazło się miejsce na niewielkie sypialnie, garderobę i łazienkę.

Druga część domu to budynek o płaskim dachu, nawiązujący swoim kształtem do „kostek”. Umieszczono w nim garaż na dwa samochody. Obie części połączono ze sobą płaskim dachem, estetycznie je spajającym w jedną spójną całość.

Materiały

Harmonii i spójności całemu projektowi nadaje użycie jednakowych materiałów na obu częściach budynku. Elewację wykończono białym tynkiem, betonem, drewnem i szkłem. Prostopadłościany, dołączone do głównej bryły na poziomie parteru, pokryto jasnymi drewnianymi deskami. Dobrze prezentują się one w towarzystwie bieli. Pas na piętrze pokryto szarym betonem. Tym samym, budynek podzielono poziomo na części funkcjonalne także pod względem użytych materiałów na elewacji.

Kuchnia

We wnętrzu dominują naturalne materiały, takie jak drewno i beton. Doskonale widać to na przykładzie kuchnia, której cała zabudowa została wykonana z drewna, korespondującego kolorystycznie z deskami pokrywającymi część zewnętrznej fasady. Gładkie fronty szafek sprawiają, że wnętrze to nie jest przeładowane, a ceglana ściana pomiędzy meblami dodaje designerskiego akcentu.

Jadalnia

Tuż obok kuchni zlokalizowano jadalnię. Okrągły drewniany stół i otaczające go krzesła o fantazyjnych oparciach umieszczono tuż przy oknie, skąd podziwiać można widok na ogród. Latem, dzięki przesuwanym, szklanym drzwiom, jadalnię otworzyć można na taras, łącząc te dwa obszary ze sobą.

Jeżeli spodobał się Wam ten projekt, z pewnością do gustu przypadnie Wam także minimalistyczny dom w Gorzowie Wielkopolskim.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!