Metamorfoza mieszkania na warszawskim Żoliborzu

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Mieszkanie w kamienicy | Warszawa, Żoliborz, ZAZA studio ZAZA studio Scandinavian style corridor, hallway& stairs
Loading admin actions …

Styl Art Deco narodził się po pierwszej wojnie światowej i doskonale oddaje charakterystyczny klimat lat 20- tych. Widać w nim inspiracje zarówno klasycznymi formami, jak i etnicznym zdobnictwem, ale jego główną cechą są proste, geometryczne kształty. Chociaż rozkwit Art Deco w aranżacji wnętrz przypadał na lata 20-te, to ostatnimi czasy styl ten przeżywa swój prawdziwy renesans. Eleganckie, fantazyjne i wyrafinowane meble oraz  akcesoria z tamtej epoki to modny trend, który coraz częściej pojawia się w wielu domach i mieszkaniach.

Dziś w homify zobaczymy metamorfozę mieszkania na Warszawskim Żoliborzu, którego właściciele darzą styl Art Deco szczególnym zamiłowaniem. Realizacją projektu zajęli się projektanci z warszawskiej pracowni ZAZA Studio, którzy łącząc wyjątkowe dodatki, oryginalne elementy wiekowej kamienicy i rozwiązania  charakterystyczne dla wystroju skandynawskiego  stworzyli wnętrze, zachwycające ciepłem i niepowtarzalną atmosferą. Zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej metamorfozy!

Przed i po: Kuchnia

Przed remontem kuchnia i sąsiadująca z nią jadalnia były zaniedbane i zagracone. Niepasujące do siebie meble, zszarzałe ściany i dużo niepotrzebnych przedmiotów stanowiła—oto jak prezentowały się oba pomieszczenia. Po metamorfozie wnętrze kuchni uległo cudownej przemianie. Obecnie królują w niej delikatna, złamana bieli i kremowe écru. Uwagę przyciąga oryginalna, biała glazura i ozdobne lampy zwisające z sufitu na srebrnych łańcuchach.

​Przed i po: Łazienka

Na zdjęciu przed metamorfozą łazienka zdecydowanie nie zachęca. Odstrasza stara glazura, pożółkła wanna i mało stylowa armatura. Remont odmienił ten pokój we wspaniały salon kąpielowy w eleganckim stylu Art Deco. Dominuje w nim symetria i harmonia, a jasna, ale zdecydowana biel łączy się z kontrastującymi, czarnymi elementami i dodatkami. Szczególną ozdobą pomieszczenia są odnowione i odmalowane okienice, które nadają łazience autentycznego charakteru i ujmującej atmosfery.

​Przed i po: Łazienka

Ostatnia z wykonanych aranżacji jest naprawdę wyjątkowa! Efekt metamorfozy tej części łazienki możemy podziwiać także na pierwszym zdjęciu. Zamiast obdrapanego zlewu i małego lusterka w łazience wstawiono nową konstrukcję umywalki składającą się ze zlewu i zabytkowej maszyny do szycia marki Singer. Starą maszynę połączono z drewnianą półką z szufladami i białą misą umywalki. Całości dopełnia lustro, w grubej, drewnianej ramie i lampy w stylu Art Deco. Drewno pięknie wyróżnia się na tle białej glazury i sprawia, że łazienka ta wydaje się być nie tylko elegancka, ale i przyjemnie przytulna.

​Mieszkanie w wiekowej kamienicy

Dzięki projektantom z ZAZA Studio mieszkanie w wiekowej kamienicy ze starej części Żoliborza otrzymało nowe życie. Wnętrza gruntownie odnowiono i na nowo stworzono funkcjonalny podział pomieszczeń, dzięki czemu przestrzeń stała się bardziej komfortowa i dopasowana do potrzeb współczesnej rodziny. Nowy wystrój wnętrza miał być zaprojektowany też tak, by mieszkanie nie straciło swojego zabytkowego klimatu. Dlatego wiele elementów wyposażenia pozostało oryginalnych.

​Przed i po: Przedpokój

Szczególną ozdobę prezentowanego dzisiaj mieszkania stanowi obecny prawie we wszystkich pomieszczeniach zabytkowy, drewniany parkiet. Deski wymagały gruntownego odświeżenia, ale po metamorfozie podłoga znowu zachwyca blaskiem i piękną, nasyconą barwą. W przedpokoju uwagę zwraca także piękne lustro i elegancki wieszak. Pokaźny, przestronny korytarz prowadzi z kolei do otwartych, dwuskrzydłowych drzwi za którymi kryje się wnętrze jadalni.

Drzwi wejściowe

Choć drzwi wejściowe i drugie łączące przedsionek z holem białe, dwuskrzydłowe drzwi ze szklanymi świetlikami zostały odrestaurowane, ta część mieszkania w dużym stopniu nawiązuje do jego przedwojennego charakteru, sprzed remontu. Dzięki temu wchodząc do mieszkania od progu mamy styczność z jego zabytkową aurą i wiekowym charakterem wnętrz.

Interesują Cię podobne realizacje? Zajrzyj do Katalogu Inspiracji: Jak przerobić staromodny salon? Metamorfoza wnętrza w Gliwicach

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine