​Jak dobrać odpowiednie zasłony i firany? 6 praktycznych wskazówek

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
nasze zasłony, 7 razy ładniej 7 razy ładniej Classic style dining room
Loading admin actions …

Dzięki ładnym i dobrze dopasowanym tkaninom każde wnętrze nabierze przytulności i odpowiedniego charakteru. Wyjątkowe tekstylia, z pewnością sprawią, że dekoracja okna będzie stylowa i modna. W ostatnich latach rynek dekoracji okiennych bardzo się rozwinął, w związku z czym możemy wybierać z bogatej oferty żaluzji, rolet, paneli, a także firan i zasłon. W dzisiejszym poradniku homify skupimy się właśnie na tych ostatnich.

Firany i zasłony pełnią funkcję praktyczną, a jednocześnie są niezastąpioną ozdobą wnętrz. Harmonijną i dobrze się prezentująca aranżację okienną możemy osiągnąć stosując się do kilku prostych zasad. Jeżeli zastanawiasz się jakimi zasadami kierować się przy doborze zasłony i firan w aranżacji wnętrz, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

​Funkcjonalność

Zanim przejdziesz do wybierania stylu i koloru zasłon na początku warto się zastanowić w jakim celu je kupujesz. Czy zależy Ci tylko na efekcie dekoracyjnym? A może zamierzasz  z pomocą zasłon regulować światło w pokoju dziecięcym?  Jeśli chcesz osłonić wnętrze przed promieniami słonecznymi czy wścibskim wzrokiem sąsiadów odpowiednim rozwiązaniem będą bardziej kryjące zasłony. Firany natomiast sprawdzą się we wnętrzach jeżeli chcemy nieco rozjaśnić pomieszczenia lub odsłonić widok za oknem. W przypadku gdy zasłony i firany mają pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, dobrym pomysłem będzie ich połączenie.

​Charakterystyka pomieszczenia

Bardzo istotnym kryterium dopasowania firan czy zasłon są właściwości pomieszczenia, w którym mają one zawisnąć. Istotna jest wielkość wnętrza i okien oraz stopień nasłonecznienia. Jeżeli wybieramy zasłony i firany do małego pokoju, to nie powinnyśmy wybierać ciężkich tkanin, czy zbyt długich zasłon, ponieważ zmniejszą one optycznie wnętrze. W pokojach o  ciemnych ścianach lepiej sprawdzą się  z kolei zwiewne, jasne firanki, niż grube materiały. Z pomocą okiennych tekstyliów można także zniwelowanie pewne mankamenty samego pomieszczenia, jak rozmiar czy kształt, a także wyeksponować niektóre jego elementy z wykorzystaniem mocnych akcentów kolorystycznych.

Dopasowane do charakteru i stylu wnętrza

Dekoracja okna powinna być zawsze podporządkowana charakterowi wnętrza. Zupełnie inny materiał wykorzystamy w dekoracji sypialni, salonu, pokoju dziecięcego czy kuchni. Drugą istotną kwestią jest styl pomieszczenia. Jeśli pokój jest urządzony np. w stylu klasycznym, to najlepiej sprawdzą się zasłony z tafty czy żakardu i firany z przeźroczystego woalu lub organtyny. Przykładem takiej aranżacji może być przykład ze zdjęcia—wystrój sypialni z elegancką dekoracją okienną projektu studio 7 razy ładniej. Z kolei do wnętrz urządzonych w duchu minimalizmu wybierzmy tkaniny gładkie lub ozdobione geometrycznymi wzorami. Jeżeli, natomiast, dekorujemy młodzieżowy pokój nastolatka, nie bójmy się zaszaleć zarówno z kolorami, jak i przykuwającymi wzrok motywami.

​Wzory i kolory

Obecnie producenci oferują okienne tekstylia w niezliczonych wzorach i kolorach. Jeżeli zależy nam na eleganckim i stonowanym efekcie, najlepiej zdecydować się na odcienie bliskie kolorom ścian. Możemy też odważnie skontrastować kolor zasłon i ścian, wówczas okno stanie się dominującym akcentem we wnętrzu. Łącząc zasłony z firanami możemy eksperymentować z różnymi kombinacjami wzorów, kolorów i faktur. Połączyć materiały błyszczące z matowymi, ciężkie z lekkimi, lejące ze sztywnymi i ażury czy koronki z gładkimi tkaninami.

Idealna długość

Dobór właściwej długości firan i zasłon wymaga wykonania dokładnego pomiaru długości i szerokości okien oraz karniszy. Do wyboru mamy trzy standardowe długości tekstyliów okiennych: krótka do parapetu, nieco dłuższa sięgająca zaraz poniżej linii parapetu i długa – do samej podłogi. Od wymiaru firan sięgających do podłogi należy też odjąć 2 cm tak, aby dywan nie naruszał ich fasonu. Ponadto warto pamiętać, że długość firan i zasłon mierzona jest od miejsca zamocowania na karniszu haczyków lub żabek, a nie od miejsca mocowania karnisza. Ważny jest także rodzaj kompozycji zasłon. Pomiar szerokości zależy przede wszystkim od sposobu mocowania. Aby powstały luźne fale, szerokość tkaniny powinna być 2 lub 2,5 razy większa od szerokości okna.

​A co z karniszem?

Wybierając okienne tekstylia zwróćmy uwagę także na karnisze. Jest wiele rodzajów karniszy i sposobów w jaki można powiesić firanki. Warto wiedzieć, że nie wszystkie karnisze nadają się do każdego typu zasłon. Ciężkie, bogate zasłony najlepiej zestawiamy z prostym, minimalistycznym karniszem. A do prostych, jednobarwnych materiałów możemy dopasować karnisz o bardziej dopasowanym kształcie.

Szukasz inspirujących pomysłów na okienne aranżacje? Koniecznie zajrzyj do Katalogu Inspiracji: 8 barwnych zasłon i firan,które ożywią każde wnętrze 

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine