Jak przycinać iglaki? 7 praktycznych wskazówek! | homify

Jak przycinać iglaki? 7 praktycznych wskazówek!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Tellini Vontobel Arquitetura Mediterranean style garden
Loading admin actions …

Zadbany ogród to wizytówka naszego domu oraz nas samych. Przycinanie drzew i krzewów, zwłaszcza iglastych, jest dość czasochłonne, tym bardziej, jeśli zależy nam na uzyskaniu konkretnych kształtów. Wysiłek jednak  opłaci się, ponieważ rośliny o nietypowych kształtach wyglądają efektownie i będą stanowić punkt centralny naszego ogrodu. Tym bardziej, że są to rośliny całoroczne, które cieszyć będą nasze oczy również zimą. Odpowiednie formowanie iglaków pozwala im także dłużej przetrwać w dobrej kondycji oraz zabezpiecza je przed uszkodzeniami wynikającymi z działania trudnych warunków atmosferycznych. Jak zatem odpowiednio zadbać o iglaste rośliny?

Dlaczego przycinamy iglaki?

Formowanie iglaków oczywiście nie jest koniecznością, jednak jeśli chcemy ograniczyć ich rozmiary oraz rozrost musimy je przycinać. Zaniedbane drzewa i krzewy iglaste tracą również swój pierwotny kształt i barwę, przestają być też tak gęste, jak na początku. Zbyt duże iglaki mogą również utrudniać rozwój innym roślinom. Przycinanie jest bardzo ważne w mały ogrodach – dzięki odpowiednio uformowanym iglakom zapanujemy nad niewielką przestrzenią.

Które iglaki najlepiej przycinać?

W polskich ogrodach najlepiej odnajdą się rośliny rodzimych gatunków. Stąd też dobrym wyborem do naszych ogrodów będą cisy, jałowce, kosodrzewiny i modrzewie, chociaż w Polsce bardzo popularnym iglakiem jest zagraniczna tuja. Każdy gatunek wymaga innego formowania, jednak najlepiej nadają się do tego rośliny, które rosną powoli, zatem będą to właśnie cisy, tuje, modrzewie oraz świerki.

Formowanie iglaków

Nadanie wymarzonego kształtu naszym ogrodowym roślinom to proces długotrwały, wymaga cierpliwości i samozaparcia. Formowanie iglaków rozłożone jest w czasie, a pierwszym etapem jest nadanie ogólnego, schematycznego kształtu roślinie, który będzie doskonalony w kolejnych, powtarzających się działaniach. Podobnie jest z żywopłotami, które również wymagają systematycznej pielęgnacji. Na homify przeczytacie artykuł o tym, która opcja żywopłotu będzie najlepsza do naszego ogrdou.

Kiedy przycinać iglaki?

Zasadą jest, że iglaki przycinamy na wiosnę, pod koniec marca lub na początku kwietnia, tak by nie wypuściły nowych pędów. Możemy je ciąć również latem, na przełomie czerwca i lipca, gdy skończy się wzrost nowych gałązek. Wtedy też możemy je odpowiednio uformować. Ostatnie cięcie powinno nastąpić pod koniec lata, najlepiej na początku września, by przygotować iglaki na zimę. Bardzo dobrym przykładem klasycznego formowania iglaka jest kształt z projektu Pracownia projektowej architektury krajobrazu Januszowka.

Czym przycinać iglaki?

RHS Chelsea 2015 - Breakthrough Breast Cancer garden Ruth Willmott Classic style garden
Ruth Willmott

RHS Chelsea 2015—Breakthrough Breast Cancer garden

Ruth Willmott

Do cięcia iglaków powinniśmy używać dobrze przygotowanych narzędzi, które nie zmiażdżą pędów. Najlepiej sprawdzi się ostry sekator lub nożyce specjalnie przeznaczone do przycinania gałęzi wyższych krzewów. Możemy również wypróbować sprzęt mechaniczny, piłki lub nożyce akumulatorowe do cięcia. Jeśli nasze drzewko lub krzew jest chory, powinniśmy zdezynfekować narzędzia. 

Kształty iglaków

W zależności od koncepcji naszego ogrodu możemy formować dowolne kształty iglaków, bądź po prostu pozostawić to naturze. Formalna stylistyka ogrodu będzie wymagała geometrycznych kształtów, tworząc w ogrodzie wrażenie symetrii i uporządkowania. Najczęściej pojawiające się kształty to prostopadłościany, kolumny, sześciany, kule lub stożki. Sprawdzą się one doskonale, gdy będziemy zdobywać pierwsze umiejętności w przycinaniu iglaków. Bardziej skomplikowane formy, takie jak spirale, czy kształty zwierząt lepiej wprowadzić do ogrodu będąc już specjalistą w ich formowaniu.

Trudne formy

Jeśli zależy nam na kształtach skomplikowanych, możemy ułatwić sobie zadanie formowania iglaków i kupić już gotowe, odpowiednio przycięte rośliny. Niestety ich ceny bywają bardzo wysokie i zależą również od wieku iglaka. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie szkieletów do kształtowania krzewów i drzew. Taki szablon może być wykonany z drewna lub metalu. Wkładamy go do środka iglaka i docinamy wystające elementy. Gdy roślina urośnie, szablon demontujemy i możemy cieszyć się bardziej wyszukaną bryłą krzewu lub drzewa. Choć docinanie iglaków wymaga nakładu pracy i cierpliwości, jest to niezwykle kreatywne i satysfakcjonujące zajęcie, które niekiedy przeradza się w pasję.

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!