10 rzeczy, które trzeba zrobić codziennie, aby mieć czysty i schludny dom

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

10 rzeczy, które trzeba zrobić codziennie, aby mieć czysty i schludny dom

A.D. A.D.
 Living room by ARKITURA GmbH,
Loading admin actions …

Czy Twój dom jest na pozór niemożliwe do utrzymania w czystości? Czy godzinami dążysz do tego by był schludny, a wysiłki wystarczają zaledwie na chwilę? Masz problem z przechowywaniem? Jeśli którakolwiek z tych przykrości brzmi znajomo, z pewnością zainteresują Cię nasze wskazówki. 

Sprzątanie domu czasem przypomina walkę z wiatrakami. My czyścimy, szorujemy, odkurzamy, polerujemy i wreszcie padamy ze zmęczenia. A bałagan się sam robi i to nawet tego samego dnia. Jeśli mieszkacie w ruchliwym gospodarstwie domowym, z małymi dziećmi czy młodzieżą to doskonale wiecie, że można łatwo spędzić cały dzień na sprzątaniu. Aby zapewnić Wam pomoc, zebraliśmy 10 podstawowych przykazań czystości domowej i organizacji.

Czytajcie i wdrażajcie w życie! 

1. Zadbaj o świeże powietrze

Wietrzcie mieszkanie regularnie. Warto już w czasie sprzątania otworzyć okna – dzięki temu kurz nie będzie rozprzestrzeniał się po całym mieszkaniu. Otwarte okna i drzwi, wpuszczając słońce i świeże powietrze każdego ranka i nocy dzięki temu w domu panuje doskonała atmosfera. Poza tym regularna wentylacja mieszkania to najprostsza metoda wspomagająca usuwanie z powietrza kurzu i wilgoci, tak lubianych przez roztocza.

2. Pościel łóżko każdego ranka

To jest rzecz, która ma ogromny wpływ na ogólną atmosferę i wygląd domu i faktycznie nie trwało zbyt długo. Architekci wnętrz doskonale wiedzą jakie korzyści estetyczne dla sypialni ma dobrze wykonane i eleganckie łóżko, a teraz kolej na Was! Nauczcie innych członków rodziny aby ścielili własne łóżka każdego ranka. Dzięki temu zaoszczędzicie jeszcze więcej czasu…

3. Posprzątaj bałagan od razu

 Dining room by Engel & Völkers Bodrum,
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Jeśli zrobił się bałagan należy go sprzątnąć i usunąć natychmiast. Jeśli chcesz coś zrobić szybko—najlepiej zrób to od razu. Plamy czy zabrudzenia zasychają i stają się trudne do wyczyszczenia. 

4. Odkurz balkon

Balkony są szczególnie narażone na brud i zanieczyszczenia zewnętrzne. W sezonie wiosenno letnim odkurzcie je każdego dnia, a unikniecie ogromnego zanieczyszczenia i wnoszenia się zabrudzeń do środka. 

5. Odkurzaj

To wydaje się oczywiste ale niekiedy wcale nie jest. Odkurzać należy regularnie, najlepiej każdego dnia. Czyszczenie mebli czy podłóg nie zastąpi całkowicie tradycyjnego odkurzania. Dbajcie również o sprzęty domowego użytku. Filtr i worki w odkurzaczu należy często wymieniać. Regularnie zmieniajcie worek na kurz. Gdy jest zapchany odkurzacz słabiej pracuje. Kiedy filtry są zbyt zabrudzone, łatwo o ich zatkanie, a w efekcie – wydmuchiwanie cząsteczek kurzu do powietrza. 

6. Odkładaj ubrania na miejsce

Spójrzmy prawdzie w oczy, bez względu na to co robisz niemalże zawsze znajdzie się w domu kilka zagubionych przedmiotów, które tworzą bałagan. Rzecz tyczy się przede wszystkim porozrzucanych ubrań, czy odwiecznego problemu małżeńskiego w postaci porozwalanych skarpetek. Segregujcie ubrania każdego dnia: te brudne lądują w koszu, a czyste w szafie. Nie ma w tym żadnej filozofii. 

7. Pozostaw powierzchnie czyste

Poświęćcie 10-15 minut każdego dnia, aby wyczyścić płaskie powierzchnie takie jak blat czy stoły. Zbierają one kurz, który jest na nich widoczny, ponadto często się plamią i ulegają zabrudzeniom. Jedzenie w takich warunkach może być mało apetyczne, a przede wszystkim niehigieniczne! 

8. Umieść rzeczy tam, gdzie ich miejsce

W tym wypadku rzecz ma się bardzo podobnie, jak w przypadku wspomnianych ubrań. Odkładanie rzeczy na swoje miejsce to podstawowy, który daje najbardziej widoczne efekty. No bo cóż z tego, że będziemy sprzątać kilka godzin, odłożymy wszystko na miejsce, gdy przy pierwszej potrzebie i użyciu danego przedmiotu nie wróci on tam gdzie ma być. Codziennie przejdźcie po mieszkaniu z koszem i wrzucajcie do niego wszystkie rzeczy, które nie są na swoim miejscu, a następnie odkładajcie je tam gdzie mają być. Zajmie Wam to nie więcej niż 10 minut! 

9. Przewietrz poduszki

 Living room by House Envy,
House Envy

Cosy Home

House Envy

Wentylacja jest bardzo ważna, to już wiecie. W pomieszczeniu, które jest dobrze przewentylowane inaczej myślimy, odpoczywamy a przede wszystkim, odbieramy je jako czystsze i bardziej sterylne. Pamiętajcie także o wietrzeniu poduszek. Ważne są te dekoracyjne, które leżą na kanapie, ale także pościel, koce, narzuty czy dywany. 

10. Przeczyść sofy i fotele

Sofy, kanapy i fotele to miejsca gdzie zbierają się okruchy. Każdego ranka należy zmieść z nich wszelkie brudy i sprawdzić czy nie zrobiła się gdzieś jakaś plama. 

Pamiętajcie że ładny dom, to czysty i wysprzątany dom! Zbliża się wiosna dlatego pozostańmy jeszcze na chwilę w temacie porządków: Tanie i proste: Sól jest uniwersalnym narzędziem w gospodarstwie domowym

 Houses by Casas inHAUS,

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!