MOBİLYA BOYAMAK İÇİN 7 PRATİK FİKİR

Metaned Metaned
SWITCH apartment YUKO SHIBATA ARCHITECTS Modern Study Room and Home Office
Loading admin actions …

Resim Sanatından Uyarlanabilir Boyama Tekniği

Mobilya boyamayı pratik ve sağlıklı hale getirmek için öncelikle mobilyanın takılıp çıkarılabilir parçalarını, çekmecelerini, tutma kollarını ayırmak faydamıza olur. Hiperrealist ressamların fotogerçekçi resimlerini boyarken başvurduğu karelendirme yöntemini mobilyalarınızda da uygulayabilirsiniz. Boyamada karelendirme yöntemi ölçülülük ve her kareye ayrı hassasiyet gösterebilme imkanları getirmektedir. Mobilyalarınızın her parçası boyanma aşamasında bu imkanı sağlamanızla doğru bir renk elde edecektir. Ayrıca takılıp çıkarılabilir noktalarından parçalara ayırma sayesinde küçük parçaları boya havuuna daldırıp çıkarma yöntemi ile tam bir renklendirme işleminden geçirebilirsiniz.

Püskürtme Yöntemi ile Boyayın

Çalışma odanızda yer alan ahşap dolabınızı daha dikkatedeğer ve oda estetiğine katkısı daha yüksek hale getirmek mümkün. Temizleyin dolabınızı, zımparalayın ve en sevdiğiniz boya renginde boyamaya başlayın.Bu tür düz satıhlardan oluşan eşyaları püskürtme yöntemi ile boyamanız en doğrusu olur. Aklınızdaki boyayı, püskürtme özelliği olan camsil şişesi gibi bir hazneyi ya da camsilin fısfıs kısmını başka bir şişeden fışkırtmaya yarayacak şekilde birleştirdiğiniz hazneleri kullanabilirsiniz. Püskürterek boyama yöntemi sayesinde detaycı, ara kısımlara ulaşabilen bir boyama elde edebilirsiniz. İş bitiminde göreceksiniz ki o donuk dolabınız bir anda huzur verici bir eşya haline gelecek.

Yelpaze Fırçalama ile Boyama

Boyamada ince işçilik isteyen mobilyalarınız için tarama alanı geniş, yelpaze türü fırçalarla pratiklik elde edebilirsiniz. Yelpaze türü fırçalar mobilyanızın daralan, açısı kaybolan alanlarına iyi nüfus edip fırça itilir ve geri çekilirken mobilyayla teması kaybetmeden renk yaymaya devam eder. Bu amaçla kullandığınız fırçaların elastikiyete sahip olması ve geri sarma ile işlevini kaybetmeme özelliği işinizi kolaylaştıracak niteliklerdir. Diğer taraftan kısım kısım mobilyanızın rengini de koruyarak tümüyle boyama gibi bir zahmeti de ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için benekleme, puantajlar uygulama işe yarayabilir. Resim sanatında tuvalin ya da alt yüzey dokusunun da korunduğu puantilizm tarzı resim akımında bu yöntemin bir yansımasını bulabilirsiniz.

Eskitme ve Ombre Tekniği

Her evde bulunan ve 50 yıl içerisinde antika değeri kazanabilecek türden gösterişli, büyük mobilyalarınızı eskitme tarzı ya da ombre tekniği ile yeniden şekillendirebilirsiniz. Üst kısımlarına da seçtiğiniz bir modeli dekopaj ile ya da yeteneğiniz varsa çizim yaparak ekleyebilirsiniz.

Ciltleme Yöntemi

Farklı renkleri ve desenleri olan peçetelerden ciltleme aracı olarak yararlanmaktan dolayı iyi neticeler alabilirsiniz. Genellikle 3-4 katmandan oluşan bu peçetelerin en üstte bulunan desenli kısımları asıl işinize yarayacak olan kısım. Bu katmanları ayırın ve bir köşede hazırda tutun. Zar gibi ince olduklarından yırtılmamalarına özen göstermelisiniz. Daha sonra sağlam verniklerle üzerinde geçip tutunmalarını sağlamanız mümkün.

Sehpa ve Sandalyeler için Kollektif Çalışın

Galiba en çok boyayı bu tür metal dayanaklara sahip mobilyalarda harcayacaksınız. Metalin boyayı emme oranı yuksek olduğundan fazla emilim söz konusudur. Ayrıca sehpa ve sandalye gibi eşyaların sayısı fazladır. Bence biraz daha abartın ve çocuklarınızın eline de bir fırça vererek kendi sandalyelerini onların tasarlamalarına izin verin. Bu berrak zihinlerden iyi neticeler alabilirsiniz.

Vernikle Tutturulan Renkliler

Uygulaması kolay olduğu için peçeteleri daha küçük parçalara ayırabilirsiniz. Peteklerden birine verniği sürün ve ayırdığınız en üst katmanı düzgünce, hava kabarcığı kalmayacak şekilde yapıştırın. Çok ince olduğu için vernik ile kaynaşan peçete bir tabaka gibi değil, desenli şekilde boyanmış gibi görünecektir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!