​Jak urządzić pokój dla nastolatki? 5 wskazówek

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Dom Tancerzy, Pracownia Projektowa Poco Design Pracownia Projektowa Poco Design Classic style bedroom
Loading admin actions …

Jeszcze nie kobieta, ale już nie dziecko. Urządzanie pokoju dla dorastającej dziewczyny może przysporzyć nie lada problemów. Jak bowiem pogodzić potrzeby i marzenia nastolatki ze zdrowym rozsądkiem rodziców? Jaki projekt będzie nie tylko modny, ale także funkcjonalny i praktyczny? co jest popularne w aranżacji wnętrz pokojów młodzieżowych i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze mebli? Jeśli to właśnie te pytania spędzają Ci sen z powiek w ostatnim czasie, to ten artykuł homify jest właśnie dla Ciebie.

Dorastanie wpływa nie tylko na zmianę sposobu myślenia i poglądów na świat. Z upływem czasu dzieci coraz silniej odczuwają także potrzebę wyrażenia swojej osobowości i zainteresowań. Dlatego przy urządzaniu pokoju dla nastolatki pomóżmy dziecku w wybraniu odpowiednich mebli i rozplanowaniu przestrzeni, ale pozwólmy by córka sama zadecydowała o dodatkach i dekoracjach, a także dopilnujmy, aby mogła wyrazić swoje zdanie odnośnie wszystkich elementów wystroju. Szanując zdanie, potrzeby i upodobania naszego dziecka unikniemy i kłótni i perspektywy przyszłego remontu.

​Szafa i miejsca do przechowywania

W pokoju nastolatki zazwyczaj dużo się dzieje, ciężko utrzymać w nim porządku i często pojawiają się tam nowe przedmioty. Dlatego szczególnie istotna jest przemyślana przestrzeń do przechowywania, która pomoże ogarnąć córce codzienny chaos. W urządzaniu pokoju dla nastolatki wykorzystaj więc nie tylko szafę i komody, ale także pojemnik pod łóżko i różnorodne pudła, kosze i pojemniki na drobne przedmioty.

​Łóżko

Wbrew pozorom to właśnie łóżko jest najważniejszym meblem w pokoju dorastającej dziewczyny. Szczególnie jeżeli brak w nim dodatkowego wypoczynku czy fotela. Łóżko w pokoju nastolatki pełni rolę wielofunkcyjną. To tam leżąc dziewczyna czyta książki i lektury, rozmawia przez telefon, a często także korzysta z laptopa czy tableta. Należy więc zadbać, aby było przede wszystkim wygodne i dopasowane do rozmiaru pomieszczenia. Ciekawy wygląd możemy mu nadać za pomocą oryginalnej pościeli, narzuty w ciekawym kolorze lub poduszki z zabawnym napisem.

Miejsce do nauki

Zaraz po łóżku, drugim co do istotności meblem w pokoju nastolatki jest biurko i krzesło stanowiące razem miejsce do nauki. Biurko powinno mieć blat o szerokości minimum 140 cm. Krzesło najlepiej wybrać z możliwością regulacji. Strefa do nauki, jest szczególnie ważna, warto zatem uzupełnić ją innymi dodatkami, które stworzą typowy kącik pracy i pobudzą wyobraźnię dziecka. Na propozycji ze zdjęcia - projektu studio NaNovo—rolę tę pełni magnetyczna tablica, gdzie przypiąć można ważne notatki czy pomoce naukowe. Kompozycję uzupełnia czarna lampka i zegar w intensywnej, żółtej barwie.

​Pozostałe meble

Dobrym wyborem do pokoju dla nastolatki są meble wielofunkcyjne i modułowe. Rozkładane kanapy, pojemne szafki i regały, które można zestawiać ze sobą na różne sposoby—takie meble będą niejako rosły wraz z córką, gdyż z pomocą niewielkich zmian łatwo można je dopasować do zmieniających się potrzeb dziecka. Dają one możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni według potrzeb i gustów nastolatki. Przykład takich mebli możemy zobaczyć na zdjęciu aranżacji pokoju młodzieżowego autorstwa Pracowni Architektury Wnętrz Sałata ze Szczecina. 

​Coś dla urody

Dorastające dziewczyny coraz więcej czasu poświęcają na pielęgnację swojej urody. Warto więc pomyśleć o umieszczeniu w pokoju toaletki z lustrem, na której nastolatka będzie mogła ustawić pudełka z kosmetykami i biżuterią. Może to być zwykły stolik z oryginalnym lustrem lub tradycyjna toaletka w romantycznym stylu. Wszystko zależy od charakteru córki i aranżacji pokoju.

Urządzasz pokój młodzieżowy i szukasz więcej inspiracji? Zapraszamy do Katalogu Inspiracji: Pokój młodzieżowy- inspiracjei aranżacje

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine