Jak oszczędzić miejsce w małej kuchni?

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Jak oszczędzić miejsce w małej kuchni?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Industrial style kitchen by OIKOI Industrial
Loading admin actions …

Małe metraże to częsta bolączka szczególnie mieszkańców bloków. Tam miejsce na kuchnie przewidziane jest w ograniczonej przestrzeni, albo wręcz tylko jako aneks kuchenny w samym salonie. Oszczędzanie miejsca w kuchni staje się wtedy planem na jak najlepsze zagospodarowanie każdego wolnego centymetra. Odnosi się to nie tylko do mebli, ale także ich wnętrza. Sukcesem bowiem staje się kuchnia, która jest funkcjonalna, pomieści wszystkie niezbędne akcesoria, niezależnie od jej rozmiaru! Dlatego w tym artykule podpowiemy Wam jakie triki można zastosować, by oszczędzanie miejsca w kuchni stało się praktycznym sposobem na aranżację niewielkich kuchni. Zgodnie z powiedzeniem „małe jest piękne”, podejdźmy do poniższych porad i złośliwego problemu małej kuchni z entuzjazmem!

Więcej o tym przeczytacie i zobaczycie w Katalogu Inspiracji Mała kuchnia – jak ją urządzić? Serdecznie zapraszamy!

Zoptymalizuj przestrzeń i stwórz wielofunkcyjność

Najlepszym sposobem na oszczędzanie miejsca w kuchni jest przygotowanie dobrego planu, a dokładniej kierowanie się zasadą kolejności instalowania urządzeń: lodówka, umywalka, blat, kuchenka jeśli mamy wystarczająco długą ścianę, którą możemy zabudować w ten konkretny sposób. Oszczędzanie miejsca w kuchni to również nadawanie meblom wielofunkcyjności. Tak jak, na przykład na powyższej fotografii Ayuko Studio, gdzie przedłużenie blatu roboczego, może zmienić się też w stół kuchenny. Zaakcentowano ten dualizm innym materiałem, niż czarny blat kuchenny – drewnem. Dzięki temu mała kuchnia zyskała miejsce do wspólnego spożywania posiłków i przestrzeń do pracy, z racji niedalekiej odległości od zabudowy kuchennej po prawej stronie.

Kolejnym punktem na oszczędzanie miejsca w kuchni jest wizualne „oszustwo”. Chodzi oczywiście o kolor kuchni, która w połączeniu z salonem powinna jednak odgrywać drugoplanową rolę, tuż za aranżacją strefy relaksu. Dlatego białe kuchnie są najlepsze, gdy pomalujemy na ten sam kolor ściany. Kuchnia w jasnych kolorach wydaje się lekka, dlatego jest to najwłaściwszy wybór na gęste i masywne zabudowy kuchni. Miejsce do przechowywania jest niezwykle cenne, dlatego wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni na schowki i skrytki wydaje się w małej kuchni, priorytetem.

Wykorzystaj wnęki

Bardzo modna ostatnio stała się zabudowa kuchni w powyższym stylu. Zapełnia całą ścianę, tworząc wrażenie wnęki po środku, która jednak także zabudowana jest, ale płytszą, zamykaną półką. Maksymalnie wykorzystuje miejsce do przechowywania, ale też ukrywa nieestetyczne podłączenie okapu. Z drugiej strony, wspominając o wnękach stworzonych z konstrukcji ścian, wykorzystujmy je koniecznie do zainstalowania, na przykład otwartych półek. Fatyga wykonania ich u stolarza na wymiar, na pewno opłaci się w wygodnym użytkowaniu małej kuchni. Oszczędzanie miejsca w kuchni w tak zmaksymalizowany sposób to jedyna recepta na problem małej i trudnej przestrzeni.

Dodaj dodatkowe półki

Następny podpunkt o którym wspominaliśmy wcześniej. Jednak kolejnym pomysłem na oszczędzanie miejsca w kuchni są półki bardzo wąskie, czyli takie na których zmieści się jedynie szklanka, czy pojemniki z przyprawami. Zaś pod głębszymi półkami możemy wypróbować patent ze słoikami przytwierdzanymi do ich spodu. Mianowicie przykręcamy zakrętkę do spodu półki, a pasujący słoik wkręcamy do niej. ’Wiszące” słoiki to oryginalny i tani sposób na niewielką ilość miejsca na blacie w kuchni, a półki przydadzą się zarazem ze swoich dwóch stron! Jest to nie tylko funkcjonalne, ale też ładne!

Zorganizuj przestrzeń w szufladach

Jak wiadomo nic tak nie ogranicza i nie przytłacza jak bałagan w domu. Nadmiar rzeczy zabiera cenne miejsce, dlatego ich segregacja, także w kuchni, powinna odbywać się regularnie. Jest to szczególnie ważne nie tylko z  powodów ergonomicznych, ale też dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować zawartość naszych szafek i znajdujących się w nich, na przykład produktów spożywczych, które w żadnym wypadku nie powinny się marnować! Garnki, talerze, sztućce, pojemniki powinny być w ilościach odpowiednich dla liczby osób zamieszkałych w domu. Ewentualnie większe zbiory rodzinnej zastawy powinny czekać na gości, ale w innym miejscu, na przykład w komodzie w salonie. Segregacja i systematyczność w sprzątaniu to bardzo ważna kwestia w planie jakim jest oszczędzanie miejsca w kuchni!

Oszczędzanie miejsca w kuchni za pomocą dodatków

Industrial style kitchen by OIKOI Industrial

Przechowywanie drobiazgów w pojemnikach i pudełkach to ważny podpunkt, ze względu swoją na praktyczność. I nie chodzi tu tylko o ład i porządek, ale też o to, że pojemniki i pudełka możemy ustawiać jeden na drugim, co bardzo oszczędza przestrzeń na półkach i blacie. Ten sposób jest nie tylko wygodny, ale też i ładny, jeśli zastosujemy ozdobne pojemniczki. Do tego możemy je odpowiednio ponazywać, dzięki czemu wiadomo będzie co gdzie się znajduje. Oszczędzanie miejsca w kuchni jeszcze nigdy nie było tak proste!

Dodaj szafki kuchenne

Jeśli mamy kuchnię długą, a wąską jak na powyższym przykładzie, świetnym pomysłem będzie zabudowanie jej na końcu szafkami. Można wbudować tam sprzęty AGD. To zabieg wnętrzarski, który jest na tyle inteligentny, że oprócz dodania praktyczności, naprawia kiepskie proporcje pomieszczenia. Dodając dodatkowe szafki kuchenne, na przykład pod wyspą lub półwyspem kuchennym, zwiększamy funkcjonalną wydajność naszej małej kuchni. Oszczędzanie miejsca w kuchni najlepiej sprawdzi się jednak przy pomocy projektanta i stolarza, który kolejno zaplanuje najlepsze rozwiązania i wykona je specjalnie na nasze potrzeby.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!