Daha ferah bir mutfak için fazlalıklardan kurtulun | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Daha ferah bir mutfak için fazlalıklardan kurtulun

nihal e. nihal e.
Modern Kitchen by Pronil Modern
Loading admin actions …

Ailece yapılan kahvaltılar, akşam yemekleri ve özel günlerde yapılan yemek davetleri. Tüm bu yiyeceklerin hazırlanıp özenle pişirildiği mutfaklar, aslında farkında olmasak da günün önemli bir zamanını kaplıyor. Hal böyle olunca mutfağın işlevsel kullanımı için düzenli ve organize olması önemli bir husus haline gelir. Mutfağınız ister küçük ister büyük olsun yeterince kullanışlı ve ferah olmasını istiyorsanız fazlalıklardan kurtulmanız lazım. Bugünkü yazımızda mutfakları daha fonksiyonel hale getiren ve yeterli hareket alanı sağlayan bir düzenleme için mutfakta ne gibi değişikler yapılabilir sorusunun cevabını arıyoruz.

​1- Kullanmadığınız eşyaları belirleyin

Bir zamanlar beğenerek almış olsanız dahi mutfağınızda mutlaka kullanmadığımız mutfak aletleri, robotlar, tencere setleri gibi bilimum malzeme vardır. Belki bunlardan bazılarını hiç kullanmadınız bile, sırf yeni olduğu için saklıyorsunuz. Oysa şunu kabul etmek gerek; bu tür eşyalar sadece gereksiz yer işgal eder. Kısacası kullanmadığınız her türlü üründen kurtulun. Bu demek değil ki çöpe atın, ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilirsiniz.

​2- Fonksiyonel aletler alın

Mutfakta yer açmanın bir yolu da satın aldığınız değil alacağınız ürün sayısını azaltmak. Çünkü zaten almış olduklarınız için yapacak bir şey yok fakat gelecekteki alışverişlerinizi akıllıca yapma şansı hala mümkün. Bunun için de tek işlevi olan aletler yerine çok amaçlı ürünleri tercih etmelisiniz. Bu sayede hem yer açılır hem işinizi daha kısa sürede halledersiniz.

​3- Duvarları açık renge boyayın

Mutfakta fazlalıklardan kurtulmak dışında daha geniş ve ferah bir görünüm için açık tonlu duvar tercih etmelisiniz. Zira beyaz gibi açık renkler mekanı olduğundan büyük gösterir. Bu da daha çok boşluk isteyenler için iyi bir etkidir. Aynı zamanda mutfağınızı daha aydınlık gösterir. Tek dezavantajı beyaz gibi renklerin çabuk lekelenebilir. Ancak düzenli temizlikle bu sorun da halledilir.

​4- Halısız zemin tercih edin

Eşyalar ve duvar rengi kadar zemin de önemli bir husus. Zira büyük bir halı mevcut alanı daha dar gösterebilir. Özellikle de koyu renkli veya desenli bir halıysa. Açık tonlu halılar ise yağ sıçraması, yemek dökülmesi gibi ufak tefek kazalarda leke yapabilir. Üstelik mutfağın genel temizliği yapılırken ekstra bir halı temizliği derdinden de kurtulmuş olursunuz. Ahşaptan mermere dek sayısız çeşit zemin seçeneği mümkün. Düz yerine hareketli bir zemin istiyorsanız eğer birbirinden güzel desenlere sahip seramik taşları da kullanabilirsiniz.

​5- Aydınlık bir pencere

Her ne kadar yapay ışıklarla mutfaklarda aydınlık sağlansa da hiçbir şey doğal ışığın yerini tutmaz. Mutfaktaki her türlü gereksiz eşyadan kurtulsanız dahi karanlık bir mutfak ferah görünmeyecektir. Bu sebeple mutfağın gün ışığından yararlanması önemli. Yani pencereleri koyu ve kalın perdelerle kapatmak yerine stor perde gibi daha modern ve ışık alan modeller tercih etmeliyiz.

​6- Açık tonlu dolaplar

Tıpkı duvarlar gibi mutfak dolaplarınız da açık renkli olursa mutfağınız daha geniş ve en önemlisi temiz görünür.

​7- Erzakları düzenleyin

Son başlığımız büyük mobilya değişiklikleri yerine mutfağın en önemli parçası yiyecekler üzerine. Mutfakta dağınıklık genellikle erzakların depolandığı dolap ve raflarda oluşur. İlk adım tüm yiyecek ve konserveleri düzenleyip tarihi geçmiş olanları çöpe atmak. Son kullanma tarihi yaklaşan malzemeleri ise önce kullanmak üzere sıralayın. Bunların dışında kullanmadığınız kavanoz ve plastik malzemeleri geri dönüşüme verin. Dolaplarınızda bozuk, hasarlı aletler saklıyorsanız vedalaşın. Aynı aletten birden fazla var ise bir yakınınıza hediye edin. Tüm bunları yaptıktan sonra temiz ve düzenli bir mutfağa kavuşmuş olursunuz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’Küçük banyolar için 11 depolama tüyosu’ başlığına bakabilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!