W 8 prostych krokach do ścieżki w ogrodzie!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
giardini mediterranei, italiagiardini italiagiardini Mediterranean style garden
Loading admin actions …

Nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna i dekoracyjna—tak powinna być idealna ścieżka w ogrodzie. Możemy ją stworzyć z różnych materiałów, takich jak kamień, żwir, beton, czy drewno—od aranżacji ogrodu i naszych potrzeb zależeć będzie, co wybierzemy. Niezależnie od tego, jaki typ ścieżki wybierzemy, powinna być trwała, odporna na mróz i antypoślizgowa, a oprócz tego pasować do stylu w jakim został urządzony ogród. Już w jego projekcie powinien być zawarty plan ścieżki—z czego powinna być zrobiona?

Znalezienie odpowiedniego miejsca

Casa Sotogrande, Terra Terra Modern Garden

W zależności od tego, czy droga od bramy do drzwi wejściowych prowadzi przez trawnik, czy ogród mamy z tyłu domu, ścieżki będą inne. Pierwsza powinna być utwardzona, tak aby przejście przez posesję było możliwe o każdej porze roku niezależnie od panującej aury, podczas gdy druga może być bardziej fantazyjna. W mniejszych ogrodach lepiej sprawdzają się ścieżki geometryczne, które nie zakłócają przestrzeni, zaś w tych o większym metrażu możemy pozwolić sobie na ścieżki o różnych kształtach. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że mają one nam służyć podczas przechadzek po ogrodzie, powinny łączyć rozległe tereny posesji i umożliwić podziwianie roślinności lub prowadzić do altanki. Ścieżki w ogrodzie powinny kierować nas do ciekawych zakamarków i pozwolić na swobodne przemieszczanie się po działce. 

Żwir

Ścieżki zrobione ze żwiru podkreślają walory otoczenia pozostając w tzw. cieniu. Nie przyciągają uwagi i prezentują się skromnie. Jeśli chcemy podkreślić roślinność, to taka ścieżka dobrze się sprawdzi w naszym ogrodzie. Zazwyczaj są stworzone z drobin klińca lub grysu—zdecydowanie nie nadaje się do tego żwir rzeczny oraz wszelkie kruszywa skał miękkich, jak wapień czy dolomit. Nie są tak wytrzymałym materiałem jak kamień, czy kostka brukowa, ale taka ścieżka jest łatwa w wykonaniu i relatywnie tania. 

Darnina

Darnina to tak naprawdę splot trawy z ziemią, popularnie wykorzystywana jest do tego trawa z rolki, którą możemy położyć w ogrodzie. Ścieżki z darniny mogą stanowić przejście pomiędzy grzędami kwiatów, a mogą również uzupełniać ogród, który obfituje w kamienie—będziemy mogli swobodnie przejść po miękkiej trawie, która znajdzie się pomiędzy skałami, kwiatami i inną roślinnością.

Dzięki gęstemu systemowi korzeni roślin darń zostanie silnie związana z wierzchnią warstwą gleby i stanie się immanentną częścią ogrodu.

Kostka brukowa

Ścieżki ogrodowe wykonane z kostki brukowej, czyli bruku klinkierowego, są maksymalnie wytrzymałe. Nie musimy obawiać się o niekorzystne warunki atmosferyczne, ścieranie, czy gromadzenie brudu. W takiej samej kondycji wytrzymają nawet kilkadziesiąt lat i podkreślą romantyczną aranżację każdego ogrodu. Bruk klinkierowy używany do utwardzania ścieżek wokół domu ma grubość 4cm i można go używać również do podjazdu—wytrzymuje nacisk samochodu osobowego.

Beton

Betonowe wykończenia wokół domu są często spotykane—mamy do wyboru wiele odcieni oraz płyt imitujących inne materiały (jak granit, surowy piaskowiec). Możemy też stworzyć ścieżkę z betonu, która przypomina deski lub kafelki. Ceny zależą od grubości, co oznacza, że za cieńsze zapłacimy o wiele mniej niż za te grubsze, które zazwyczaj są wykorzystywane do wykończenia podjazdu. Pomimo dużej wytrzymałości, powinniśmy je zaimpregnować, dzięki czemu woda nie będzie się tak łatwo wchłaniać—przez to powstają zniszczenia w strukturze materiału.

Kamień

Ścieżki ogrodowe z kamienia pasują do każdego ogrodu i zawsze świetnie się prezentują. Mogą to być dobrze zbite ze sobą kamienie utwardzone kostkami granitowymi, a mogą pojedyncze duże egzemplarze, które prowadzą nas w tajemniczy zakątek ogrodu. Od nas zależy, jaką formę chcielibyśmy nadać, czy bardziej swobodną, swojską, czy przypominającą ogrody szlachty, starannie wypielęgnowane. Kamień jest wytrzymałym materiałem, który przetrwa wszelkie niedogodności związane ze zmieniającą się temperaturą i pogodą.

Mulcz

Czym jest mulcz? To tak naprawdę ściółka, która pozwala na kiełkowanie roślin. Mulcz drzewny tworzy na glebie przestrzenną, oddychającą strukturę i chroni skarpy przed erozją. Ścieżka wykonana z tego materiału jest miękka, ale nie nadaje się do każdego ogrodu, głównie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie jest też tak stabilna, ale w letnich ogrodach, które służą nam podczas ciepłych miesięcy, będzie delikatnym dodatkiem komponującym się z naturalnością naszego ogrodu. 

Jeśli szukacie inspirujących roślin, to sprawdźcie w tym artykule: TOP 10—rośliny do ogrodu i na taras.

Drewniane deski

Ścieżki w ogrodach wykonane z drewna są nie są tak trwałe, jak z pozostałych materiałów, ale świetnie prezentują się w ogrodach wiejskich i tych najbardziej naturalnych. Taką ścieżkę możemy zaimpregnować, co wydłuży jej żywotność. Bardzo ważne jest ulokowanie ścieżki, która w zacienionych, wilgotnych miejscach będzie się gorzej sprawować niż w nasłonecznionym, suchym miejscu. Drewno absorbuje wodę i zatrzymuje wilgoć, przez co w dość krótkim czasie zaczyna niszczeć, a oprócz tego jest dość niebezpieczne—mokra ścieżka z drewna jest po prostu bardzo śliska.

Jeżeli chcemy mieć ścieżkę na dłużej, to najlepiej sprawdzi się dębina, ale również jest najdroższa. Mniej wytrzymałe są ścieżki zrobione ze świerku i sosny. 

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine