Duvar boyarken yapabileceğiniz 14 hata | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Duvar boyarken yapabileceğiniz 14 hata

Homify Homify
Winchester Modern Corridor, Hallway and Staircase by Studio Hooton Modern
Loading admin actions …

Dekorasyonunuzu yenilemek ve evinize canlılık ve ferahlık kazandırmak için uygulayabileceğiniz en etkili çözüm duvar boyasını yenilemek olabilir. İster renk değişikliği yapın, ister farklı boya ve yapıştırma uygulamaları deneyin, isterseniz aynı renk boyayı tazeleyin her şekilde evinize yeni ve taze bir hava kazandırabilirsiniz. Üstelik oldukça ekonomik bir dekorasyon yenileme yöntemidir. Doğru uygulandığında duvarlarınıza yepyeni bir görünüm kazandıracak boyama işlemi sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini ise bu yazımızda bulabilirsiniz. Birbirinden güzel duvar tasarım örnekleri ve yapılabilecek hatalara dair örneklerle hazırladığımız bu yazıya göz atmadan duvar boyama başlamayın. Ayrıca duvar boyarken gözden kaçırmamanız gereken birkaç detay için “Ev boyarken gözden kaçırmamanız gereken 8 detay” başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

1. Hazırlık aşamasını atlamak

BPM Painting and Decorating by BPM Painting & Decorating Classic
BPM Painting & Decorating

BPM Painting and Decorating

BPM Painting & Decorating

Duvar dekorasyonu için planınız ne olursa olsun sıkı bir hazırlık aşamasından önce işe başlamamanızı tavsiye ederiz. Yalnızca boya işleminden önce değil, duvar kağıdı, işleme ve rölyef, duvar yapıştırmaları uygulamadan önce de duvarı işleme hazır hale getirmeniz gerekecek. Her uygulamanın hazırlık aşaması farklı olacağından bir boya uzmanına danışmakta yarar var.  

2. Delinmiş, soyulmuş ve nemlenmiş yüzeyleri çözmeden boyamaya başlamak.

Boya işlemine başlamadan önce duvarın kusurlarını kapatmazsanız boya sırasında ya da sonrasında çok fazla sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle boyadan önce duvarların soyulmuş, nemlenmiş ya da delinmiş kısımlarını onarmanız gerekir. Delikleri alçı ve sıva ile kapatarak, soyulan duvarları zımparalayıp, alçılayarak boyaya hazır hale getirebilirsiniz.

3. Çok fazla desen ya da kabartma kullanmak.

Duvarlarda boya üzerine yapılan kabartma ve işlemeler çok şık dekorasyonlar oluştursa da yersiz ve aşırı kullanıldığında boğucu bir görüntü oluşturabiliyor. Bu nedenle kabartma ve desen gibi ögeleri dekorasyon stilinize uygun olacak şekilde seçmenizde yarar var. Bu konuda bir dekoratörden fikir almanızı tavsiye ederiz. 

4. Sıkıcı renkler

Boya için seçtiğiniz rengin odaya uygun olması da son derece önemlidir. Bu dekorasyondaki gibi ahşapla bir araya geldiğinde son derece boğucu bir görüntü oluşturan bir renk seçmek sizi boya yaptığınıza pişman edebilir. Boya yapacağınız duvarın etrafındaki ögeleri ve dekorasyon özelliklerini renk seçimi sırasında mutlak göz önünde bulundurmalısınız.

5. Uyumsuz renk kombinasyonları

Renk seçiminde yapabileceğiniz hatalar renk kombinasyonlarında da karşınıza çıkabilir. Duvarlar için renk kombinasyonu oluştururken öncelikle armonik bir kombinasyon mu yoksa kontrast bir denge mi oluşturacağınıza karar vermeli ve ona göre renk seçimi yapmalısınız. 

6. Göz yoran çeşitlilik

Watercolor Spots by Pixers Colonial
Pixers

Watercolor Spots

Pixers

Odadaki mobilya ve aksesuarlar farklı renk ve modeller ile odayı canlandıracağından genelde duvarların daha sade bir görünüme sahip olması gerekir. Hem duvarlarda dikkat çekici renk ve desenler kullanıp hem de göz alıcı mobilya ve aksesuarlar seçerseniz göz yoran bir ortam oluşturursunuz. Örneğin bu oturma odasına daha sade bir duvar çok daha uygun olabilirdi.  

7. Boyanmaması gereken alanları iyi koruyamamak

Duvarlarınızda tuğla, taş, beton ve ahşap gibi farklı uygulamalar varsa bu kısımları boyama işlemi sırasında korumanız gerekebilir. Aksi halde boya bittikten sonra bu kısımları temizlemekle uğraşabilirsiniz ya da evinizde hoş olmayan bir görüntü bırakır. Koruyucu bantlar boyanmaması gereken alanları kapatmak için oldukça iyi bir yöntemdir.  

8. Işık tekniklerini doğru kullanmamak

First Floor Landing Modern Corridor, Hallway and Staircase by Studio Hooton Modern
Studio Hooton

First Floor Landing

Studio Hooton

Odanın konumu ve mimari özellikleri gibi değiştirilemeyen ögeler odanın ışıklandırması üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu ögeleri değiştirmek mümkün olmadığından odanın aydınlanma özelliğine göre renk ve boya seçmeniz gerekebilir. Bu detaya dikkat etmezseniz odanız daha karanlık ve boğucu görünebilir. 

9. Bütün duvarları aynı renge boyamak

Bir odanın ya da mekanın bütün duvarlarını aynı renk ile boyamak çoğu zaman sıkıcı bir görüntü oluşturabilir. Bu nedenle birkaç duvarda renk farklılığına gitmek iyi bir fikir olabilir. Özellikle doğru yapılmış renk kombinasyonları odanıza bambaşka bir hava katabilir.   

10. Kötü grafikler ve doğru uygulanmamış duvar yapıştırmaları

Watercolor graphics by Pixers Scandinavian
Pixers

Watercolor graphics

Pixers

Duvarlarda kullanacağınız desenli duvar kağıtlarını ve duvar yapıştırmalarını seçerken grafiklerinin iyi yapılmış olmasına ve desenlerin şık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca uygulama sırasında bütün talimatları adım adım izlemeniz gerekecek. Aksi halde doğru uygulanmamış duvar kağıtları odanızı mahvedebilir. 

11. Duvar kağıdı ve yapıştırmalarını doğru oranlayamama

Duvar kağıdı ve yapıştırma uygulayacaksanız oranlarına da dikkat etmeniz gerekir. Duvar önünde bulunan mobilya ve eşyalarla uyum sağlamayan yapıştırmalar ya da duvara tam oturmamış duvar kağıtları kötü bir sonuç verecektir. 

12. Siyahın yanlış kullanımı

Espacios decorados by Wallart Modern Walls and Floors by CUSTOMS handmade Modern
CUSTOMS handmade

Espacios decorados by Wallart

CUSTOMS handmade

Siyah duvarlar için oldukça riskli bir renktir. Eğer odanızın mimari ve aydınlatma özellikleri siyah dekorasyon için elverişli değilse ortaya çok karanlık ve kullanışsız bir ortam çıkabilir. Bu nedenle siyah rengi seçmeden önce odanın bütün özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve ona göre seçim yapmalısınız.  

13. Sünger tekniğini bütün duvara uygulamak

Farklı boyama stillerini kullanırken abartıya kaçmamak lazım. Örneğin sünger tekniğini odanın bütün duvarlarında kullanmak hoş olmayan bir görüntü oluşturabilir. Bunun yerine diğer duvarları sade bir renge boyayıp bir duvarda ise sünger tekniğini kullanabilirsiniz.  

14. Kompozisyon oluşturan desenler ve çizgi film kahramanları

Wall paint design by homify Asian
homify

Wall paint design

homify

Eğer bir çocuk odası dekorasyonu yapmıyorsanız kompozisyon oluşturan desenlerden uzak durmanızı tavsiye edeceğiz. Özellikle salon gibi daha şık olması makul kabul edilen odaların duvarlarında, hikaye anlatan desenlere ya da çizgi film kahramanlarına rastlamak hoş olmayabilir. 

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!