Proste triki na optyczne powiększenie wnętrza!

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Proste triki na optyczne powiększenie wnętrza!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
by Borowczyk Architekci Industrial
Loading admin actions …

Bez względu na to czy posiadamy małe mieszkanie, czy duży dom – każdy z nas szuka sposobów na dodatkowe powiększenie wnętrza tak, by zdawało się być ono przestronniejsze i jaśniejsze. Oczywiście problem ten dotyczy częściej osób zmagających się z mniejszym metrażem mieszkania, w którym każdy metr kwadratowy liczy się na wagę złota a wnętrze łatwo może zostać przytłoczone. Urządzenie każdego wnętrza wymaga pomysłu, stosując niekonwencjonalne rozwiązania i kilka optycznych trików możemy korzystnie wpłynąć na jego wygląd i optycznie powiększyć jego przestrzeń sprawiając, że nawet małe pomieszczenie będzie wydawało się większe. 

Jeśli chcielibyście uzyskać efekt przestronności, to należy już na wstępie przemyśleć wiele detali aranżacji wnętrza, zaczynając od doboru wielkości okien, wykorzystanych materiałów, kolorystyki wnętrz, odpowiedniego oświetlenia a kończąc na dodatkach.

Jasne kolory

Najłatwiejszy sposób na optyczne powiększenie powierzchni to zastosowanie w niej jasnych kolorów – to one pozwolą sprytnie zakamuflować prawdziwy metraż mieszkania. Mając ten cel na uwadze nie zaleca się malowania ścian na ciemne kolory, które zmniejszą przestrzeń, a czasem mogą nawet ją przytłoczać. O tyle o ile w wielkich metrażach nie stanowi to problemu, to jednak ma ogromne znaczenie w małych mieszkaniach. Strzałem w dziesiątkę będzie wybór wszelkich rodzajów odcieni bieli, beżu i gołębich szarości. Ściany urozmaicić może kolorowa, błękitna, bladoróżowa lub pistacjowa tapeta czy też malowane pasy, które stworzą znakomite złudzenie optyczne. W przypadków pasów nie bez znaczenia jest ich ułożenie, poziome poszerzy wnętrze a pionowe je wydłuży. 

Niektórzy także zalecają pomalowanie dwóch prostopadłych ścian na biały kolor, a następnie pokrycie dwóch pozostałych innym odcieniem bieli, dzięki czemu nie będą się one zbytnio od siebie odróżniać, a jednak optycznie powiększą wnętrze. Z kolei sufit najlepiej pomalować na kolor jaśniejszy od koloru ścian, wykorzystanie na suficie tego samego koloru sprawi, że będzie wydawał się on ciemny. Na zacienione kąty lub kąty złamania można zastosować specjalne farby z rozjaśniaczami optycznymi. Dzięki nim ściana odbije nawet dwa razy więcej światła niż pomalowana w tym samym kolorze, odcieniu i intensywności powierzchnia pokryta tradycyjną farbą emulsyjną. Podłoga także nie powinna zbytnio odbiegać kolorystycznie od całości wystroju, najlepiej by jej barwa była jasna i spójna z resztą.

Otwarty salon

Sposobem na skuteczne powiększenie mieszkania jest otwarcie jednego pomieszczenia na inne za pomocą wyburzenia ścianki działowej. Najczęściej wybór pada wówczas na salon i kuchnię, salon i jadalnię lub kuchnię i jadalnię. Za pomocą takiego rozwiązania zyskamy większą i spójną przestrzeń. Jeden duży pokój jest o wiele bardziej funkcjonalny i wygodniejszy niż dwa małe i ciasne pomieszczenia. W kuchni otwartej na salon można zdecydować się na zupełną otwartość lub też wydzielić pewne umowne granice za pomocą np. kuchennej wyspy, innych pokryć podłogowych czy odpowiedniemu ułożeniu sofy, która intuicyjnie będzie oddzielała od siebie te dwie strefy.

Niestety, nie każdy ma możliwość wyburzenia ścianki działkowej, ponieważ czasem pełni ona funkcję nośną w budynku bądź też właściciele mieszkania nie chcą połączyć kuchni z salonem. W tej sytuacji dobrym wyjściem będzie zamontowanie przesuwanych drzwi, które zajmują mniej miejsca od klasycznego modelu i pozwalają na dowolne wykorzystanie przestrzeni za nimi. Jeszcze lepszy efekt uzyska się jeśli drzwi te lub cała odgradzająca ściana będą wykonane ze szkła, wówczas uzyskamy podobny efekt kuchni otwartej na salon, z tą różnicą, że w rzeczywistości pomieszczenia te będą oddzielone od siebie i osobno zamykane.

Duże okna

Duże i wielkoformatowe okna cieszą się rosnącą popularnością wśród architektów i właścicieli domów. Ogromne przeszklone powierzchnie wyglądają imponująco niezależnie od stylu urządzenia wnętrz. Z ich pomocą krajobraz za oknem harmonijnie łączy się z wnętrzem domu wprowadzając do jego ścian niepowtarzalny styl i tym samym optycznie je powiększając. Niektórzy z nas mają o tyle więcej dodatkowego szczęścia, że za ich oknami rozciąga się spektakularny widok, np. na las, jezioro czy morze.

Światło we wnętrzach, szczególnie tych niewielkich, może zdziałać naprawdę wiele. Duże okna wraz z jasną kolorystyką wnętrz znacznie powiększą jej przestrzeń. Wewnętrzne powierzchnie okien elewacyjnych oraz wewnętrzną stolarkę okienną najlepiej wykonać w jasnych barwach, co zmniejszy kontrast pomiędzy nimi a niebem, a tym samym zwiększy wrażenie przestrzeni i jasności we wnętrzach domów. Należy także pamiętać by nie przysłaniać okien ciężkimi i ciemnymi zasłonami, tylko takimi, które będą przepuszczać promienie słońca do mieszkania, im więcej światła dziennego będzie wpadać do środka – tym lepiej dla nas.  Najlepsze doświetlenie wnętrz zapewni szkło o podwyższonej przepuszczalności światła (współczynnik Lt).

Oświetlenie

Poza naturalnym światłem wpuszczanym do wnętrza przez okna, bardzo istotne jest także odpowiednie sztuczne oświetlenie. Dobrze dobrana kolorystyka wnętrza wraz z właściwym natężeniem światła może znacząco określać charakter i nastrój w domu. Chcąc przykładowo uzyskać romantyczną aranżację warto wybrać światło o niewielkiej ostrości, które będzie delikatnie przyciemnione i rozproszone. Halogenowe lampy punktowe lub kinkiety na ścianach rozświetlą pokój i wizualnie go wydłużą. Także za pomocą diodowych zestawów schowanych m.in. we wnękach na ścianie czy w podwieszanym suficie, można optycznie powiększyć przestrzeń a przy tym pięknie zaakcentować wybrane elementy wystroju. 

Ciemne mieszkanie to małe mieszkanie, sprytne operowanie światłe może zdziałać cuda i spotęgować wrażenie jego przestronności.

Szkło

Jak wspominaliśmy wcześniej  podczas omawiania kuchni otwartej na salon, fantastycznym sposobem na powiększenie przestrzeni jest także wykorzystanie szkła, korzystając z jego transparentności. Przeszklone drzwi lub ściany nie tworzą podziałów pomiędzy pokojami, wręcz przeciwnie – świetnie łączą przestrzeń. Pozwalają one na wędrowanie promieni słonecznych z jednego pokoju do drugiego, a sztuczne oświetlenie zostanie spotęgowane dodatkowym oświetleniem dochodzącym z przyłączonego za pomocą przeszkleń  pokoju obok. Szkło sprawdzi się nie tylko w postaci okien, drzwi i ścian – ale także jako blat stołu, barierka schodów czy oryginalna szklana półka. Szklane elementy są niebanalnym rozwiązaniem, dodają dodatkowej przestrzeni wnętrzu i prezentują się niezwykle elegancko i nowocześnie.

Lustra

Aby podkreślić przestronność pomieszczenia czasem trzeba uciec się do sztuczek i wykorzystać w tym celu drobną iluzję. Efekt trójwymiarowy oraz efekt głębi można osiągnąć umieszczając we wnętrzu lustra – jest to prosty trik aranżacyjny, który podkreśli atuty wnętrza i ukryje jego słabe strony. Lustro należy ustawić tak, by odbijał się w nim jakiś kluczowy element wystroju. Lustro można umieścić w garderobie, kupić szafę z wbudowanymi lustrzanymi drzwiami albo po prostu zawiesić je na ścianie. Poza powiększeniem zagwarantują one także optyczne zwiększenie światła, szczególnie jeśli umieścimy je naprzeciwko okna. Lustrzane odbicie ma w sobie wielką siłę, może one powiększyć małe pomieszczenie niekiedy nawet dwukrotnie.

Fototapeta

Podobne złudzenie optyczne, jakie gwarantuje lustro—zapewni także fototapeta. Z  jej pomocą można optycznie powiększyć małą łazienkę, wąski przedpokój czy niewielką kuchnię. Aby uzyskać jak najlepszy efekt najlepiej wybrać taką fototapetę, która przedstawia motyw przestrzenny, np. ulicę, która kończy się w gdzieś oddali lub długi korytarz itp. Najnowsze technologie ich produkcji oraz liczne dostępne materiały fototapet pozwalają na ich wykorzystanie dosłownie w każdym pomieszczeniu, nawet w toalecie.

Dodatki i dekoracje

Nie bez znaczenia jest także kwestia dodatków. Aby nie przytłoczyć i nie pomniejszyć przestrzeni ich liczba powinna być względnie ograniczona do minimum. Należy zrezygnować z ciężkich, grubych tkanin i ciemnych kolorów. Zasłony w oknach czasem warto zastąpić delikatnymi roletami lub żaluzjami, które zajmują mniej miejsca niż standardowe zasłony i firany. Zrezygnowanie z zasłon i firan zapewni dodatkowo większe oświetlenie wnętrza promieniami słonecznymi.

Choć dodatki i dekoracje mogą zdziałać cuda, to trzeba je stosować rozważnie i zachować umiar. Najlepiej trzymać się wyznaczonego stylu i ograniczyć kolory oraz desenie. Korzystniej jest umieszczać dodatki na ścianach, niż zagracać nimi przestrzeń na otwartych półkach, bo wówczas można uzyskać wrażenie zagracenia wnętrza.

Aranżację z powyższego zdjęcia wykonało studio Twój Kwadrat.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!