Jak wygodnie urządzić małą sypialnię?

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Jak wygodnie urządzić małą sypialnię?

Alicja Olko Alicja Olko
Modern Bedroom by SUIN design studio Modern
Loading admin actions …

W dzisiejszych czasach małe mieszkania to norma. Wielu z nas, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w wielkich miastach, rezyduje na niewielkich powierzchniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Dlatego tak istotne jest, aby tę ograniczoną przestrzeń zagospodarować jak najbardziej praktycznie i funkcjonalnie.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w małym mieszkaniu jest sypialnia. Często spełnia ona nie tylko przypisane jej funkcje sypialniane, ale także rolę salonu, garderoby czy domowego biura. Poza łóżkiem musimy umieścić w niej wiele innych niezbędnych mebli, co czyni jej aranżację niezwykle skomplikowaną i pracochłonną.

W tym artykule dowiecie się, jakie są opcje na jak najbardziej wygodne urządzenie malej sypialni. Posługując się tymi kilkoma wskazówkami, zdołacie zaaranżować wnętrze, które pomimo swojego niewielkiego rozmiaru będzie komfortowe i funkcjonalne w użytkowaniu.

1. Aranżacja z łóżkiem na środku

Jeżeli zależy nam na wygodzie i swobodnym dostępie do łóżka, najlepszym rozwiązaniem jest aranżacja klasyczna, w której łóżko znajduje się na środku pomieszczenia. Podwójne łózko, o klasycznej szerokości 160 centymetrów, ustawione może zostać na ścianie, która ma długość przynajmniej 250 centymetrów. Wtedy pozwoli nam to na ustawienie po dwóch stronach łóżka tak niezbędnych szafek nocnych, z umieszczonymi na nich lampkami nocnymi. Klasyczne szafki maja szerokość 40 centymetrów. Tym samym zagospodarujemy 240 centymetrów z dostępnych nam 250, co jest rozwiązaniem optymalnym. Warto zainwestować w szafki z szufladami, w których przechowywać można nie tylko przedmioty osobiste, ale także bieliznę czy ubrania, co pozwoli nam zaoszczędzić miejsce na ewentualną garderobę.

2. Aranżacja z łóżkiem w rogu

Czasami nie ma miejsca na centralnie ustawione łózko. Wtedy musimy zdecydować się na dosunięcie go do ściany. Tym sposobem zyskujemy dodatkowy, jakże cenny metraż w pomieszczeniu. Traci na tym jednak funkcjonalność i wygodna korzystania z sypialni, zwłaszcza w przypadku sypialni dla par. Pozwolić możemy sobie wtedy jedynie na jeden stolik nocny, a jedna z osób ma utrudniony dostęp do swojej strony łóżka. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wiszącej półki na ścianie, która spełniać może funkcję nocnego stolika.

3. Aranżacja z piętrowym łóżkiem

Piętrowe łóżko to dobre rozwiązanie zwłaszcza do małego pokoju dziecięcego lub do pokoju dla studentów. Tworzy się tym samym dwa miejsca do spania, zajmując przestrzeń różną wielkości tylko jednego łóżka. Współcześnie producenci mebli dają nam duży wybór, jeżeli chodzi o model i charakter piętrowych łóżek. W niepamięć odchodzą masywne, nudne egzemplarze, kojarzące nam się ze schroniskami młodzieżowymi, a prym wiodą te ciekawe i pomysłowe.

4. Aranżacja miejsca do spania w salonie

Classic style bedroom by KA Classic
KA
KA

Jeżeli mieszkasz w lokum, w którym salon i sypialnia to jedno i to samo pomieszczenie, bardzo ważny jest odpowiedni wybór mebli. Powinny one spełniać zarówno funkcje sypialniane, jak i służyć podczas przyjmowania gości czy do odpoczynku i relaksu przed telewizorem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem rozkładana kanapa, którą łatwo przeistoczyć można w podwójne łóżko, lub też mebel z miejscem do przechowywania pościeli, co usunie niepotrzebny w salonie bałagan.

5. Aranżacja we wnęce

Wnęka w jednym z pomieszczeń mieszkania, na przykład w salonie czy korytarzu, doskonale posłużyć może jako praktyczne miejsce na stworzenie miejsca do spania. Wstawić można do niej łóżko zrobione na wymiar, które idealnie zmieści się na obszar pomiędzy ścianami. Tak stworzony kącik przesłonić można ścianką działową, przesuwanymi drzwiami lub też kotarą- w wersji tańszej. W tak zaaranżowanej wnęce najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie, aby zniwelować odczucie znajdowania się w klaustrofobicznym środowisku.

6. Aranżacja z garderobą

Príncipe real apartment lisbon Modern Bedroom by fala Modern
fala

Príncipe real apartment lisbon

fala

W malej sypialni najczęściej brak jest miejsca na szafę, komodę czy nawet regał. Na szczęście współcześnie istnieją meble i akcesoria, dzięki którym stworzyć można garderobę, która nie zajmuje ani kawałka naszego drogocennego metrażu! Jednym z pomysłów jest podwieszany pod sufitem wieszak, tak jak jest to pokazane na zdjęciu.

7. Aranżacja z antresolą

Jeżeli mieszkanie znajduje się w starej kamienicy lub w budownictwie, które charakteryzują wysokie sufity, warto rozważyć opcję stworzenia antresoli. Na niej zlokalizować można jakże przytulne i zaciszne miejsce do spania- wystarczy materac, szafka nocna i odpowiednie oświetlenie. Antresolę przesłonić można kotarami, w celu osiągnięcia jeszcze wyższego poziomu intymności. Pod antresola zyskujemy wtedy dodatkowe miejsce, które przeznaczyć można na stworzenie salonu, miejsca do nauki czy relaksu.

Problem z aranżacją małej kuchni? Przeczytajcie artykuł Jak zaaranżować małą kuchnię? 5 praktycznych porad!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!