Birbirinden güzel ev çatı modelleri | homify

Birbirinden güzel ev çatı modelleri

ümit  atdağ ümit atdağ
Meera House Modern Houses by Guz Architects Modern
Loading admin actions …

Hayatımızı geçirdiğimiz, dekorasyonları ile evlerimiz sadece iç dizaynları ile değil dış dekorasyon ve çatı modelleri ile de  dekoratif ve görsel olmalıdır. Ev modelleri ile çatı modelleri birbirleri ile farklılık gösterse de dekorasyon bütünlüğüne ve dış estetiği uyumlu olmak zorundadır. Ev modelleri yapılış tarzlarına, mimarilerine,  bulundukları bölgelere göre ahşap evler, betonarme, taş evleri yığma evler, çelik konstrüksiyon evler ve bu malzemelerin bir birleri ile kombinasyonu ile yapılan evler olarak çeşitlilik arz eder. Bu ev modellerinin tamamın da mimari özelliklerine düz çatı, üçgen çatı, bindirme çatı, ahşap düz veya üçgen çatı, kilise çatısı, teras çatı, bahçe çatı modelleri ile ev mimarisini tamamlar. Evinizin çatısı bu çatı modellerinden biri ise özel bir dekorasyon ile hem çatı katı olarak kullanabilir hem de hem de düz bir çatı ise teras çatı veya teras bahçe olarak dizayn edebilir ve kullanabilirsiniz.

Ev çatısı modelleri yaparken veya imkanınız var ise proje aşamasında tasarlarken dikkat etmeniz gereken evin yapısına ve bulunduğu bölgenin özelliklerine göre çatı modeli tasarlamak ve uygulamasının nasıl olacağı konusunda üç boyutlu çizimler ile modelleme yaparak evin durumunu ve çatının ev üzerinde duruşunu  görmelisiniz. Ev çatı modelleri tasarlanırken dikkat edilmesi gereken dekoratif olduğu kadar  binaya bindirdiği yük ve statik hesaplarda katmış olduğu ekstra ağırlık miktarıdır. Ev çatı modelleri ister betonarme olsun ister bindirme ahşap çatı modeli olsun ister  çelik konstrüksiyon çatı modeli olsun hepsinin statik hesapları yapılmalı ve evin yapısına, bulunduğu bölgeye uyumlu olmalı ev içerisinde istediğiniz alanlar yaratmalı ve tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermelidir. İhtiyaçlarınıza cevap veren ev çatı modelleri aynı zamanda evin dış görünüşünü görsel hale getirmeli, evinizi estetik bir görünüme kavuşturmalıdır.

Ev çatı modelleri, ile dekorasyon yapmak oldukça zor olmasına rağmen yapılacak olan çatı modeli düz ise ahşap ile kaplayıp ahşap üzerine teras şeklinde dekore ederek istenilen dekorasyon yapılabilir. Eğer tasarlanan çatı üçgen çatı modeli ise bu çatıların kaplamalarını estetik tuğla modelleri, renkli ve aykırı renklerde tuğlalar ve  oluklu trapezler ile kaplayarak farklı, aykırı bir çatı tasarımı yapmış olursunuz. Dekoratif bir çatı modeli oluşturmak istiyorsanız teras bahçe veya çatı üzeri  farklı çatı katları, bir biri üzerine bindirilmiş düz ve üçgen çatılar şeklinde çatı tasarımı yapabilir ve dekorasyonunuzu daha kolay yapılabilir hale getirebilirsiniz. ev çatı modellerini tasarlarken veya yeniden dekore ederken kullanılacak malzemelere de dikkat edilmesi gereklidir. Betonarme bir binaya ahşap bir çatı yapamaz, ahşap veya kütüklerden yapılmış bir evi de betonarme bir çatı ile birleştiremezsiniz. Bu nedenle her malzemeye uygun bir çatı malzemesi seçmeli ve çatınızı oluşturmalısınız. Çatı karkası ve iskeleti yapıldıktan sonra üzerini hafif olması için ahşap levhalar ile kaplayarak yalıtıma hazır hale getirmelisiniz. Yalıtım yapılan çatının üzerine dizeceğiniz tuğla veya türevleri için istediğiniz desenlere sahip tuğlalar seçebilir ve zevkinize uygun renklere boyatabilirsiniz.   Tuğla diziliminden sonra çatınız tamamlanmış olacaktır.

Çatı modelleri tercihi ve çatı dekorasyonları çok önemlidir.Çatılar evi gösteren, görselleştiren mekanlar olduğu gibi evin içinde hacim oluşturan ve dekorasyon için önemli alanlardır. Ev çatı modeli için  çatı tasarımlarına ve çevrenizdeki evlerin çatı modellerine bakarak veya homify ev modellerini inceleyerek yüzlerce ev modeli ve ev çatı modeli içinden istediğiniz çatı modelini yapabilir ve dekorasyonunuza zenginlik katabilirsiniz.

Estetik çatılar

Evinizi estetik bir şekilde tasarlayıp verandanızı hoş bir şekilde dekore etikten sonra çatı modelinizi de estetik  çatı malzemeleri ile kaplayarak hem farklı bir çatı modelin ehem de kendi içinde uyumlu bir dekorasyon ile görsel bir ev modeline sahip olabilirsiniz. Örnek resimdeki gibi bir çatı modeli uygulayarak içinize sinen ve zevkinize uygun bir çatı modeli yapabilirsiniz.

Dekoratif ev çatı modelleri

Evinizin dekoratif bir çatıya sahip olmasını istiyorsanız resimdeki gibi dekoratif ve estetik bir ev çatı modelini tercih edebilir ve evinize görsellik ve zarafet kazandırabilirsiniz. Hem düz bir çatı hem de üçgen bir çatı modeli ile harmanlanarak iki adet çatı katı oluşturulmuş ve evinize farklı bir hava katmıştır.

Düz çatı modelleri

Evinizin çatısı düz çatı modeli olarak tasarlanmışsa örnek resimdeki gibi kat kat olan düz çatı modelini kullanabilir ve renklerini farklı farklı seçerek hem görsel bir çatı modeli yapmış olursunuz hem de canlı renklere sahip bir çatı modeliniz olmuş olur.

Ahşap çatı modelleri

Lucky 4 Ranch Rustic style house by Uptic Studios Rustic
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Ahşap bir ev modeliniz vara ve evin bütün duvarları ahşaptan yapılmış ise resimdeki gibi örnek bir kilise çatı modelini ahşaptan uygulayabilir ve evinizin ahşap estetiğini korumuş olursunuz. Bu sayede özel bir ev çatı modeli uygulaması yapmış olup evinizin görselliğini artırmış olursunuz.

Zarif mimarilere sahip çatılar

Güzel bir yazlığınız veya hoş bir doğaya sahip bir eviniz var ise özel bir çatı tasarımı yaptırarak resimdeki gibi özel bir mimariye sahip görsel  bir çatı tasarımı yapabilir ve özel bir ev çatı modeline sahip olabilirsiniz. Yarım kilise çatı modeli ile cam duvarların birleşimi ile estetik bir çatı modeli ortaya çıkarabilirsiniz.

Kilise çatı modelleri

Evinizin çatısını istediğiniz de üçgen çatı modeli olarak yapabilirsiniz ancak kullanılabilir  çatı katı alanları istiyorsanız kilise çatı modeli uygulayarak daha yüksek bir çatı modeli yapabilir ve kullanılabilir çatı katına sahip olarak evinizin iç hacmini genişletebilirsiniz.

Çatı bahçeleri

MEERA SKY GARDEN HOUSE Modern Houses by Guz Architects Modern
Guz Architects

MEERA SKY GARDEN HOUSE

Guz Architects

Evinizin çatısını yaşayan bir çatı olarak dekore etmek istiyorsanız resimdeki gibi çatı yalıtımı çok kaliteli yapılmış bir çatı bahçesi dekore edebilir ve çatılarınızı yaşayan çatılar şeklinde dekore ederek çatı bahçenize sahip olabilirsiniz.

Ahşap düz çatılar

Evinizin içinde yeterli alan bulamadığınız için terasları kullanan ve teraslardan vazgeçemeyenlerdenseniz resimdeki gibi bir çatı modelini ahşap malzemelerden yaparak hem estetik bir ahşap çatıya hem de kullanabileceğiniz bir terasa sahip olabilirsiniz. İsteğiniz dahilinde terasınıza özel bir havuz yaparak havuz keyfi de yapabilirisiniz.

Eğimli düz çatılar

Bu çatı tipleri özellikle ev önünde oluşturulan oturum alanları için tasarlanan varenda çatı modelleridir. Sizlerde evlerinizin önünde varenda var ise  örnek resimdeki gibi eğimli düz bir çatı modeli uygulayarak güzel bir çatı modeli sahibi olabilirsiniz.

Yeşil çatılar

Evinizin üzerine bahçe gibi yem yeşil bir alan oluşturmak için düz bir betonarme çatı tasarlayarak resimdeki gibi yem yeşil insanın içini açan özel bir çatı yapıp yaşayan ve renk bütünlüğüne sahip kendinden görsel bir çatı modeli sahibi olabilirsiniz. Benzer bir dekorasyon ve  çatı modeli yapabilirsiniz.

Farklı geomatrik şelillere sahip çatılar

Çatı deninde akla hep ya üçgen yada düz çatı modelleri gelmektedir. Eğer aykırı bir kişiliğiniz var ise farklı bir geometrik şekle sahip resimdeki gibi Hindistan da yaygın olarak kullanılan çatı modelini uygulayarak hem farklı hem de renkli bir çatı modeli sahibi olursunuz.

Cam çatılar

Betonarme veya ahşap çatılardan sıkıldıysanız sizlere örnek resimdeki gibi bir cam çatı modeli önerebilirim. Çelik konstürüksiyonların etrafının ve çatısının cam ile kaplanması ile elde edilen ve estetik bir dekorasyona sahip cam çatı modelleri ile evlerinizi daha aydınlık daha ferah hale getirebilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!