10 dużych domów- 10 powodów do zazdrości

Alicja Olko Alicja Olko
House with a capsule, KWK Promes KWK Promes House
Loading admin actions …

W życiu każdego z nas mają miejsce pewne ważne wydarzenia, kamienie milowe, definiujące rozwój i postęp- pierwszy dzień w szkole, pierwszy pocałunek, ukończenie studiów, ślub, dziecko i w końcu własny dom. Jako że jesteśmy specjalistami tylko w tej ostatniej dziedzinie, dziś zajmiemy się właśnie nią. Własny dom to marzenie wielu z nas. Im bardziej dojrzali się stajemy, tym bardziej ciągnie nas do własnych czterech ścian. Życie w mieszkaniu z czterema współlokatorami z upływem lat staje się coraz bardziej męczące, a wraz z założeniem rodziny i jej powiększaniem apartament w mieście także przestaje nas zadowalać. To wtedy właśnie zaczynamy rozglądać się za kawałkiem ziemi na przedmieściach, gdzie wznieść możemy nasz dom marzeń- i to koniecznie duży!

Dziś na homify zabierzemy Was w podróż do dziesięciu dużych domów z całego świata, które z pewnością zachwycą Was nie tylko swoim rozmiarem, ale także wyjątkowym designem. Duże domy, które tu zaprezentujemy, to swoiste pomniki współczesnej architektury, których projekty odwołują się do najnowszych światowych trendów, a jednocześnie charakteryzują się elementami przełomowymi i innowacyjnymi.

Zapraszamy!

1. Muchocin, Polska

Duży dom wymaga oczywiście równie dużej działki. Na takiej właśnie, o powierzchni powyżej jednego hektara, wzniesione ten wyjątkowy dom z betonu. Jest to projekt biura architektonicznego Easst, którego prace prezentowaliśmy już wcześniej. Projekt ten, jak i poprzednie od tej pracowni, charakteryzuje się niekonwencjonalnością i oryginalnością wykorzystanych materiałów oraz innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi jeżeli chodzi o kształt i bryłę.

Użyte materiały to głównie beton i szkło- nie tylko ze względu na ich wyjątkową atrakcyjność wizualną, ale także z powodu ekologicznego sposobu ich wytwarzania i pozyskiwania. Kształt domu oparto o proste, geometryczne formy, które sprawiają, że prezentuje się on jako monumentalna całość. Bryła budynku z pewnością robi wrażenie- zwłaszcza swoim rozmiarem, ale także otwartością na otaczającą ją naturę.

Czy Wasz zachwyt wzrośnie jeszcze bardziej, gdy powiemy Wam, że z salonu na wyższym poziomie roztacza się zapierający dech w piersiach widok na las i jezioro?

2. Mönchengladbach, Niemcy

Z dumą prezentujemy jeden z pierwszych domów w Niemczech z certyfikatem efektywności energetycznej- dom pasywny w Mönchengladbach. Termin dom pasywny odnosi się do budynków mieszkalnych, charakteryzujących się niezwykłymi parametrami izolacyjnymi, jak i zastosowaniem w ich konstrukcji szeregu rozwiązań mających na celu maksymalne zużycie energii. 

Ten dom jest jednak bardziej zaawansowanym technologicznie domem pasywnym, gdyż produkuje więcej energii niż konsumuje! Za pomocą tak zwanego systemu fotowoltaicznego, energia słoneczna pobierana przez panele zainstalowane na dachu zostaje przekształcona w energię elektryczną, potrzebną nie tylko do oświetlania domu, ale także do ogrzewania wody i zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Prąd może być magazynowany i wykorzystywany w późniejszym czasie, na przykład jesienią i zimą, gdy słońce świeci rzadziej. Co więcej, dom też cechuje się niezwykle wydajną izolacją termiczną, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na sztucznie wytwarzaną energię. 

Wizualnie, budynek ten prezentuje się niezwykle nowocześnie, z biała fasadą i drewnianymi wykończeniami.

3. Perth, Australia

Ten designerski dom na zachodnim wybrzeżu Australii z pewnością właśnie dołączył na listę marzeń wielu z Was. Zlokalizowany w miejscu, które charakteryzują piękne plaże, błękitny ocean i nieustające słońce, przyciąga wzrok i zachwyca! Jest przykładem wyrazistej, nowoczesnej architektury- cechuje się fascynującą fasadą o ostrych kształtach, licznych przeszkleniach i fantazyjnych rozwiązaniach przestrzennych. Kombinacja białych segmentów elewacji ze szkłem i stalą jawi się ultra nowocześnie, ale i elegancko. Także wnętrze bazuje na prostych liniach i geometrycznych kształtach, a także stonowanej kolorystyce. Egzotyczna roślinność i klimatyczne oświetlenie zewnętrzne doskonale wpisują ten dom w jego naturalne otoczenie!

4. Ruda Śląska, Polska

Kolejny projekt polskiego biura architektonicznego Robert Konieczny KWK Promes, który zachwycił nas swoją innowacyjnością i odejściem od utartych koncepcji architektonicznych. Dom z kapsułą to kwadratowy budynek mieszkalny, w środku którego umieszczono drewnianą kapsułę, pełniącą różnorakie funkcje- mieszczą się w niej niektóre pomieszczenia, takie jak łazienka i kuchnia, ale także spiżarka oraz kominek, stanowiący alternatywne źródło ciepła. Co ciekawe i przyciągające wzrok, to ażurowe siatki znajdujące się przy każdym z wejść, pełniące role miejsca do przechowywania drewna na opał. W zależności od poziomu wypełnienia i rozmieszczenia kawałków drewna, zmieniają one swój wygląd. Fascynujący projekt oddający hołd naturze w najczystszej postaci!

5. Hamburg, Niemcy

Ten ekskluzywny apartamentowiec nad brzegiem Łaby w Hamburgu składa się z pięciu przestronnych mieszkań oraz biura zlokalizowanego w suterenie. Wszystkie przestrzenie mieszkalne zwrócone są w stronę rzeki, a w celu otwarcia ich jak najbardziej na otoczenie, wyposażono je w wielkopowierzchniowe szklane okna i przesuwane drzwi. Od szerokiej podstawy, budynek stopniowo wnosi się w górę, stając się coraz węższym, na wzór piramidy. Przeszklone balustrady pozytywnie wpływają na przestrzeń, pozwalając jej oddychać. Staw w ogrodzie odbija światło i refleksy produkowane przez szkło, wprowadzając jednocześnie element luksusu. Całość jawi się wyjątkowo elegancko i nowocześnie. I to właśnie nazywa się wielkomiejski szyk!

6. Barcelona, Hiszpania

Kolejny przykład nowoczesnej architektury, tym razem z akcentami śródziemnomorskimi. Ten projekt opiera się nie tylko na modernistycznej technologii wnoszenia budynków mieszkalnych, ale także na futurystycznym kształcie bryły. Użyte materiały, jak i kolorystyka doskonale wpisują się w śródziemnomorski klimat. Co jednak zachwyca w tym projekcie, to swoiste zaprzeczenie prawom fizyki, wyrażające się w kontraście pomiędzy lekkością szklanego parteru i napierającej na niego masywnej bryle piętra. Ten dom jest pozbawiony zbędnych dekoracji, dodatkowych elementów czy dobudówek- sam w sobie stanowi architektoniczną perfekcję!

7. Leipzig, Niemcy

Patrząc na ten dom o niebotycznym rozmiarze 480 metrów kwadratowych ciężko jest uwierzyć, iż znajduje się on we wschodnich Niemczech, a nie w rejonie Morza Śródziemnego. Zlokalizowany jest w okolicy Lipska, nad malowniczym jeziorem Zwenkauer See. Jego fasada zwrócona jest właśnie w stronę jeziora, a z każdego piętra budynku rozciąga się przepiękny widok na okolicę, co umożliwiają liczne wielkopowierzchniowe przeszklenia. Bryła budynku kształtem przypomina sfinksa, a jej absolutną atrakcją jest kształt odnóg, geometrycznie się załamujących. Dodatkowego uroku domowi temu dodaje ogród utrzymany w stylu japońskim.

8. Cobham, Anglia

Typowo wiktoriańsku czar, wyrażający się nie tylko w materiale użytym do wzniesienia fasady, ale także w kształcie bryły, dachu i rodzaju okien, aż bije z tego pięknego domu w Anglii. Choć klimatycznie nawiązuje do czasów wiktoriańskich, to jednak z nich nie pochodzi, jest to przykład nowego budownictwa. Kombinacja tradycyjnych i nowoczesnych materiałów owocuje tą niezwykle klasyczną fasadą o współczesnych właściwościach. Wnętrze domu pozostaje w stałym dialogu z jego otoczeniem zewnętrznym, dzięki licznym przeszkleniom na parterze. Luksusowego charakteru dodaje przestronny basen.

9. Tokio, Japonia

Na tym zdjęciu widzimy klasyczny przykład nowoczesnej japońskiej architektury- fantazyjny minimalizm fasady, oszczędność kolorystyczna, jak i surowość w doborze materiałów to jej główne cechy. Dom ten wzniesiono pomiędzy dwoma budynkami na bardzo ograniczonej przestrzeni o szerokości niecałych siedmiu metrów. Dlatego też zdecydowano się na kształt trapezu, rozszerzającego się ku górze, co pozwoliło na stworzenie bryły o wnętrzu niewielkim, ale w pełni funkcjonalnym. Biały parter unosi na sobie masywną geometryczną konstrukcję piętra. Tym, co spaja całą konstrukcję, są drewniane elementy pojawiające się zarówno w części fasady, jak i we wnętrzach.

10. Wszędzie, cały świat

Na koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę współczesnej architektury- dom prefabrykowany, produkowany w hiszpańskiej Walencji, w różnych rozmiarach i o różnych kształtach, który postawić można absolutnie wszędzie! Nie tylko fasada tego domu dostarczana jest w stanie gotowym, ale także niektóre pomieszczenia we wnętrzu są już urządzone. Kuchnia i łazienka zostały zaaranżowane we włoskim stylu i wyposażone w meble i dodatki najwyższej jakości. Hydraulika i instalacje grzewcze są także instalowane w fabryce.

Fasada domu prefabrykowanego wykonana jest z drewna sosnowego i gwarantuje wysoki poziom energooszczędności. Materiał ten cechuje także odporność na warunki atmosferyczne, duża doza stabilności i właściwości izolacyjne. Całkowity koszt tego akurat modelu, włączając w to koszty transportu, to 235.000 Euro. Co powiecie na przenośny dom?

Jeżeli podobała Wam się nasza selekcja dziesięciu dużych domów, koniecznie zapoznajcie się z rankingiem dziesięciu domów marzeń. Znajdziecie go w Katalogach Inspiracji:

Dziesięć domów marzeń – część 1

Dziesięć domów marzeń – część 2

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine