TOP 10 - modne meble ogrodowe z recyklingu! | homify

TOP 10—modne meble ogrodowe z recyklingu!

Aśka Warchał Aśka Warchał
ECOdECO Mobiliario Garden Furniture
Loading admin actions …

Kiedy myślimy o recyklingu w ogrodzie, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, są oczywiście palety. To tam zaczęła się ich kariera jako mebla, aż z czasem zaczęły one gościć nawet w naszych salonach jako modne stoliki kawowe czy też mobilne półki. A początki były tak skromne! 

Ogród to przestrzeń, w której niejako automatycznie zaczynamy zastanawiać się, co moglibyśmy zrobić dla środowiska. Tak reagujemy na piękno przyrody—chcemy zadbać o nią tak, jak potrafimy! Jednym ze sposobów jest użycie materiałów z odzysku. W ten sposób nie wytwarzamy śmieci, ograniczamy także zakup kolejnych rzeczy, często efektów niekoniecznie ekologicznych procesów produkcyjnych. 

Ciekawi, jak urządzić ogród w stylu eko? Oto kilka propozycji od naszych projektantów!

Na dwóch poziomach

Co jest największą zaletą palet? Ich drewno oczywiście! O zaletach tego materiału pisaliśmy na homify już nie raz. Tutaj zostało ono pomalowane na biało, dzięki czemu na tarasie zapanował skandynawski klimat. Jak widać, dokonano tutaj lekkiej modyfikacji struktury palety. Jedną z jej części odpiłowano i postawiono na górze, tworząc tym samym różnicę poziomów. Na takich oryginalnych stopniach ustawiono kolorowe donice. Dodatkowo konstrukcję wyposażono w obrotowe kółka—wygląda ona nowocześniej i jest praktyczna, taras niezwykle łatwo teraz posprzątać.

W pionie

Typowe jest pozostawianie palet w orientacji poziomej, tworzą one wtedy płaszczyzny od razu wsparte na niskich, podłużnych nogach—to naturalne stoliki kawowe! Tutaj jednak zdecydowano o rozwiązaniu całkowicie odmiennym. Paletę postawiono w pionie. Jej nogi okazały się idealnym miejscem na małe doniczki oraz na mocowania białych ozdobnych latarni metalowych. Ten pomysł można śmiało skopiować na małym balkonie w charakterze ekonomicznego ogrodu wertykalnego.

Spersonalizowana paleta

Powyższa paleta zaskoczyła nas całkowicie! Tutaj także postawiono na ustawienie w pionie, jednak to oryginalna dekoracja zwraca naszą uwagę. Desek nawet nie pomalowano, wypalono na nich wzory! Teraz zdobią je gwiazdki oraz czaszki. Te motywy od razu kojarzą nam się z młodzieżowymi subkulturami. A gdyby ktoś jeszcze miał jakikolwiek wątpliwości, mobilne kółka tym razem pochodzą z… deskorolek! Kto powiedział, że skejci nie lubią ogrodnictwa? Oczywiście taka dekoracja to niejedyna możliwa. Możemy przyozdobić nasze palety w dowolnie wybrany wzór, w dowolny sposób. Wszystko zależy od nas i od naszej kreatywności!

Królestwo recyklingu

Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, wtedy dopiero możemy dać się ponieść fantazji! Jedną z opcji jest stworzenie prawdziwego labiryntu z palet, zorientowanych tak wertykalnie jak i horyzontalnie. Dlaczego by nie stworzyć wszystkich naszych mebli właśnie z palet? Zademonstrujemy tak naszą miłość do środowiska i automatycznie wprowadzimy nowoczesny szyk!

Stolik kawowy

Wspominaliśmy już, że palety to naturalne stoliki kawowe. W naszym eko ogrodzie nie powinno ich zabraknąć i w takiej funkcji. Powyżej naturalne drewno zostało polakierowane, dzięki czemu stało się odporne na deszcz, śnieg i promienie słoneczne. Aby zapewnić wygodną wysokość, do palety przybito drewniane nóżki o kształcie prostopadłościanów. Zamiast wazonów na stoliku, znajdziemy tutaj proste doniczki.

Ukryte struktury

Palety stały się tak modne, że nie ma już konieczności ukrywania ich struktury. Goście będą raczej pod wrażeniem naszych umiejętności czy też naszej miłości do środowiska, jeśli zauważą meble lub donice zrobione z palet w naszym ogrodzie. Nie zawsze jednak takie surowe palety pasują do wystroju naszego tarasu. Okazuje się na szczęście, że z palet można zrobić naprawdę eleganckie projekty, o czym przekonuje nas powyżej włoskie studio Pallets Design.

Drugie życie drewna

Aby stworzyć oryginalne i ekologiczne meble ogrodowe, nie musimy wcale używać palet. Powyżej widzimy stary blat do pracy, którego konstrukcja została wzmocniona. Teraz pełni on funkcję czysto dekoracyjną. Położono na nim ciekawą donicę ze starej szuflady. Taki wystrój na tle muru z cegły wprowadza do ogrodu styl rustykalny.

Skrzynki na owoce zaskakują

Ten projekt jest chyba najoryginalniejszym w dzisiejszym Katalogu Inspiracji! Stare skrzynki na owoce połączono w zaskakującej konfiguracji. Konstrukcję przyozdobiono nieoczywistymi elementami, takimi jak puste akwarium czy butelka. Do tego akcenty typowo ogrodowe: konewka i doniczki. Ciężko powiedzieć, czy patrzymy na niecodzienny ogród wertykalny czy na rzeźbę współczesną!

Misterne metamorfozy

Skrzynki na owoce mogą zostać przekształcone także w dużo bardziej misternym procesie niż na poprzednim zdjęciu. Tutaj zrobiono z nich ciężarówkę oraz wóz. Taka praca wymaga czasu oraz zaangażowania, jednak efekt końcowy na pewno zachwyci naszych gości! Powyżej prezentujemy misterne dzieło, jednak możemy pomyśleć także o zrobieniu podobnego projektu z naszymi dziećmi. Zabawa z klejem do drewna i farbkami z pewnością się im spodoba, a przy okazji nauczymy je dbać o środowisko!

Różowa niespodzianka

Nie tylko stare elementy drewniane mogą znaleźć swoją drogę do naszego ogrodu. Warto dobrze przyjrzeć się temu, co zalega w naszym garażu. Czy któryś z rupieci po metamorfozie nie nadawałby się na oryginalną dekorację? A co, gdyby stare, przerdzewiałe taczki pomalować na różowo i posadzić w nich kwiaty… ? Pamiętajmy, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!

Zastanawiacie się nad projektem DIY, a uwielbiacie palety? Koniecznie sprawdźcie pomysły z tego Katalogu Inspiracji: 6 mebli z drewnianych palet, które możesz stworzyć już dziś!

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!