Miejsce do nauki w pokoju dziecięcym

Alicja Olko Alicja Olko
Bureau Rubens, Compagnie Compagnie Nursery/kid's roomAccessories & decoration
Loading admin actions …

Urządzając pokój dziecięcy musimy pamiętać o tym, iż w życiu naszej pociechy pełnić on będzie różnorakie funkcje- przede wszystkim służyć będzie jako sypialnia, jako miejsce do zabawy, spotkać z przyjaciółmi, do relaksu i spędzania czasu wolnego, ale także jako miejsce do nauki. Chcąc wspomóc rozwój intelektualny dziecka, zadbać o to, aby dobrze się uczyło i sumiennie odrabiało lekcje, trzeba przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie ku temu miejsce.

W tym artykule dowiesz się, jak zaprojektować pokój dziecięcy, aby zagwarantować w nim odpowiednie miejsce do nauki.

Czy należy wydzielić specjalne miejsce do nauki?

Oczywiście, że tak! Rodzice wymagają od swoich dzieci, aby te dbały o organizację i porządek w swoim pokoju. Urządzając jednak pokój dla swojego dziecka często zapominają, że wypełnienie tych obowiązków będzie o wiele łatwiejsze w pomieszczeniu o ustalonej i przemyślanej strukturze. W pokoju dziecięcym powinny znajdować się wydzielone obszary spełniające różne funkcje- łóżko do spania, kącik do zabawy i miejsce na naukę. Tym sposobem dziecko wiedzieć będzie, gdzie przechowywać poszczególne przedmioty i tym samym zapobiegnie chaosowi.

Gdzie ustawić biurko?

Jako że odrabianie lekcji i nauka wymagają od dziecka nie lada skupienia, biurko powinno być ustawione w miejscu, gdzie nic nie będzie dziecku zakłócać spokoju i koncentracji. Najlepszym miejscem do tego jest obszar oddalony od drzwi, ale także w sąsiedztwie okna, skąd emanować będzie naturalne światło.

Jeżeli dziecko jest praworęczne, biurko powinno stać na lewej ścianie pokoju- wtedy pisząc lub czytając dziecko będzie miało optymalnie oświetlony blat. Jeżeli ustawi się biurko tyłem do okna, może zdarzyć się, że światło odbijać się będzie od ekranu komputera, a na blacie pojawi się cień. Z kolei światło wpadające przez okno z przodu biurka może oślepiać. To ostatnie stwierdzenie nie ma aż tak wielkiego znaczenia na naszej szerokości geograficznej, jako że popołudniami, kiedy dziecko zasiada do lekcji, oślepiające światło słoneczne jest zjawiskiem raczej rzadkim.

Jakie oświetlenie należy zapewnić?

Odpowiednio oświetlone miejsce do nauki to podstawa. Jest to niezwykle ważny aspekt w aranżacji pokoju dziecięcego, gdyż każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko cieszyło się jak najlepszym wzrokiem jak najdłużej. Oświetlenie centralne na suficie to oczywiście podstawa- warto zainteresować się kwestią ruchomych lamp na szynie, które pozwalają zwrócić promień światła w dowolnie wybranych kierunkach.

Najlepiej sprawdza się jednak lampka punktowa na biurku. Powinna ona być wyposażona w ruchomy klosz i w ruchome ramię, co umożliwia dopasowywanie oświetlenia do potrzeb. Na małych biurkach świetnie sprawdzają się lampki montowane na jego krawędzi za pomocą klipsa. Co do żarówki, to należy wybrać tę, która emituje światło jak najbardziej przypominające to naturalne. Rolę tę świetnie pełnią świetlówki o chłodnej barwie światła od 400 do 6500 K.

Jakie kolory najlepiej sprzyjają skupieniu i koncentracji?

Atmosfera panująca w pokoju może dziecko albo rozpraszać albo pobudzać do myślenia. Jaskrawe, krzykliwe kolory na ścianach rozpraszają uwagę, a bałagan i chaos dekoracyjny nie pozwalają skupić się na nauce. Miejsce do odrabiania lekcji powinno być zatem zawsze utrzymane w porządku, czyste i niezagracone. Myśląc całościowo o aranżacji pokoju dziecięcego, zwłaszcza pod względem tworzenia odpowiedniego miejsca do nauki, warto postawić na jasne i neutralne kolory ścian i mebli. Świetnie sprawdzają się odcienie pastelowe, takie jak zieleń czy żółć, które sprzyjają skupieniu i koncentracji.

Czym kierować się, wybierając biurko?

Gdy dziecko siedzi przy idealnym biurku, rozwartość między jego ramieniem a przedramieniem powinna wynosić idealne 90 stopniu, czyli kąt prosty. Mając na uwadze to, jak szybko nasze pociechy rosną, najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest biurko z regulowanymi nogami. Nowoczesne biurka cechują się także regulowanym kątem nachylenia, pomagając dzieciom utrzymać poprawną postawę przy nauce.

Które krzesło będzie najwygodniejsze dla dziecka?

Przy długotrwałym siedzeniu przy biurko dziecko zapomina o odpowiedniej postawie i zazwyczaj zaczyna się garbić. Niezwykle niekorzystnie wpływa to na jego sylwetkę i może wprowadzić w przyszłości do nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego wybór odpowiedniego krzesła jest niezwykle istotny. Powinno ono mieć regulowaną wysokość siedziska, wysokie oparcie, które wspiera plecy oraz odcinek szyjny, oraz być lekko wklęśnięte, co wspiera odcinek lędźwiowy.

Poprawna pozycja siedząca to taka, gdy cała powierzchnia stóp dotyka podłoża, a kolana są ugięte pod kątem prostym.

Co zrobić ze wszystkimi przyborami do nauki?

Biurko, nawet to najszersze i najdłuższe, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego miejsca na przechowywanie wszystkich książek i przyborów do nauki. Należy usuwać z niego wszystkie zbędne przedmioty, aby było ono jak najbardziej uporządkowane i puste, co sprzyjać będzie koncentracji.

Przy urządzaniu miejsca do nauki w pokoju dziecięcym należy zagwarantować przestrzenie do przechowywania- takie jak regały, szafki i szuflady. Niezwykle praktyczne są zwłaszcza przesuwane szafki na kółkach, które można wygodnie schować pod biurkiem. Sprawdzają się one wyjątkowo dobrze w małych pomieszczeniach.

Jak wydzielić miejsce do nauki w małym pokoju?

Kluczem to sukcesu są w tym wypadku sprytne i inteligentne rozwiązania, zwłaszcza jeżeli chodzi o przechowywanie. Wspomniane już wcześniej szafki na kółkach, a także wiszące regały pozwolą na utrzymanie biurka w czystości i porządku. Również krzesło na kółkach jest w tym wypadku dobrym rozwiązaniem- zwłaszcza, gdy dodatkowo opuścić można jego oparcie i schować je pod biurko.

Więcej wskazówek co do urządzania pokoju dziecięcego znajdziecie w Katalogu Inspiracji Jak pięknie urządzić pokój dziecięcy?

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!