Czy drewniane wiaty to dobra alternatywa dla garażu?

Aśka Warchał Aśka Warchał
HMG Benelux
Loading admin actions …

Czy garaż to konieczność, jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu? Na małej działce często może nie być miejsca, żeby go wybudować, mógłby wizualnie zagracić przestrzeń. Z drugiej jednak strony przy polskim klimacie jedynie wyznaczenie miejsca parkingowego nie osłoni naszego auta przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Ciekawą alternatywą są wiaty garażowe. Wolnostojące zadaszenie ochroni przed deszczem, śniegiem, słońcem i brudem. Jest ono także znacznie tańsze i mniej skomplikowane niż budowa garażu. Wiata może być nie tylko praktyczna, ale i ciekawa wizualnie. Może uzupełniać architekturę domu harmonijnie wtapiając się w ogólny obraz posesji. Projektów do wyboru jest wiele, jednak triumfy święcą drewniane wiaty garażowe. 

Jeśli nie jesteście jeszcze przekonani, to te kilka realizacji od naszych profesjonalistów może zmienić Wasze zdanie…

Klasycznie

Specjaliści od ogrodu i architektury krajobrazu z Ogrodolandii otwierają nasze zestawienie wiatą o klasycznej konstrukcji. Dwuspadowe zadaszenie oparte jest na drewnianych słupach. Tym, co nietypowe, jest drewniane podłoże, które wydziela przestrzeń wiaty na podjeździe i nie wymaga przymocowania konstrukcji na stałe w określonym miejscu. Jeśli żal nam ingerować w nasz pięknie wybrukowany podjazd, to wiata tego typu będzie dla nas dobrym wyborem.

Pod czerwonym dachem

Pozostajemy jeszcze na chwilę przy projektach ekspertów z Chojnic. Ta wiata ochroni przed deszczem i śniegiem dwa samochody. Pokrywa ją czerwona dachówka, ale model ten dostępny jest w wielu wariantach. Możemy zdecydować się nawet na zwykłą papę. O stylowość konstrukcji dba nie tylko dachówka, ale także odeskowanie szczytu dachu. Biały kolor wspaniale współgra z czerwienią. Cena tak efektownej wiaty to 8,990 zł.

Pergola

Jeśli pogoda Wam nie straszna, posiadacie już garaż, ale chcecie wyznaczyć miejsce parkingowe dla samochodów Waszych gości, to można zastanowić się nad jeszcze innym rozwiązaniem. Drewniana pergola częściowo osłoni przed promieniami słońca i będzie ozdobą dla działki, chociaż przy zmiennej pogodzie nie ochroni auta.

Czterospadowy dach

Różnica pomiędzy tym a poprzednim zdjęciem jest niewiarygodna! Przy ostrej zimie wszyscy marzą o ogrzewanym garażu lecz mocna wiata zaoszczędzi nam odśnieżania, ochroni też przed gradem. Tą drewnianą konstrukcję wieńczy dach czterospadowy pokryty papą. Choć wiaty cechuje prostota, to projekty mogą bardzo różnić się od siebie!

Z pomieszczeniem gospodarczym

Przy tej realizacji wybrano wariant z pergolą, ale płaskie dachy również mogą wieńczyć drewniane wiaty. Teraz jednak najbardziej interesuje nas niezwykle dyskretne pomieszczenie gospodarcze, które wzniesiono na tyłach wiaty. Wolnostojąca szopa mogłaby zwracać na siebie uwagę, a tak pozostaje w cieniu miejsca parkingowego.

Idealnie zintegrowana

We wstępie przekonywaliśmy Was, że wiata garażowa może dopełniać bryłę domu, idealnie wpasowywać się w całościowy projekt działki. Nie rzucamy słów na wiatr i na zakończenie chcemy zaprezentować Wam piękny projekt, który potwierdzi nasze słowa. To dom Lea II od architektów z Pracowni Projektowej Archipelag. Widoczna w głębi wiata stanowi integralną część budynku, co do tego nikt chyba nie może mieć wątpliwości!

Mimo wszystko wolicie garaże? W tym artykule zebraliśmy te najbardziej inspirujące: Niesamowite garaże – 5 projektów.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!