Jak zaprojektować idealne mieszkanie na poddaszu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zaprojektować idealne mieszkanie na poddaszu?

Anna Stachurka Anna Stachurka
by BESPOKE GmbH // Interior Design & Production Rustic
Loading admin actions …

Mieszkanie na poddaszu to szansa na klimatyczne wnętrze. Wiążą się z nim liczne szanse, ale jednocześnie nie uchronimy się także przed paroma przeszkodami, które są wpisane w specyfikę tego wnętrza. Jak, więc zaprojektować idealne mieszkanie na poddaszu? Gdybyśmy mieli to podsumować jednym zdaniem to na pewno byłoby to zbyt oczywiste—powinniśmy sprytnie unikać przeszkód i maksymalnie wykorzystywać możliwości. Postaraliśmy się jednak przełożyć to zdanie na sześć krótki porad dotyczących tego, jak zaprojektować tytułowe mieszkanie na poddaszu, aby stało się miejscem komfortowym, funkcjonalnym oraz pięknym. Postaramy się jednocześnie podpowiedzieć na co należy zwracać uwagę, aby zadanie, które przed Wami stoi okazało się łatwiejsze niż przypuszczaliście. Jeżeli jednak okaże się zbyt trudno to zawsze warto zasięgnąć porady czy pomocy u profesjonalistów—projektantów wnętrz, którzy z całą pewnością dysponują wiedzą oraz umiejętnościami tworzenia wyjątkowych przestrzeni. 

Jeżeli poszukujecie inspiracji na piękne wnętrza to w artykule ’13 fantastycznych pomysłów na mieszkanie na poddaszu’ znajdziecie dokładnie to, co tytuł podpowiada.

1. Rozplanuj przestrzeń

Od czego właściwie zacząć, aby dobrze zaprojektować mieszkanie na poddaszu? To, na czym powinniśmy się przede wszystkim skupić w pierwszym etapie tego przedsięwzięcia to rozplanowanie przestrzeni. Musimy zadać sobie pytania dotyczące tego gdzie chcemy rozmieścić w naszej przestrzeni wszystkie najważniejsze funkcje mieszkania. Gdzie powinna się znaleźć kuchnia, łazienka salon czy sypialnia. Musimy sobie również zadawać pytania dotyczące tego czy oprócz tych najważniejszych i standardowych funkcji, są może gdzieś w naszej głowie pomysły czy potrzeby innych funkcji—na przykład gabinetu czy biblioteki. 

Oczywiście od naszego chcemy to realizacji istnieje jeszcze długa droga, która często usłana jest natrętnymi przeszkodami. To, co w naszej swobodzie nas mocno ogranicza to instalacje, do których musimy mieć dostęp w dwóch bardzo ważnych pomieszczeniach naszego wnętrza—a więc w łazience oraz kuchni. Dlatego planowanie najlepiej rozpocząć od umiejscowienia tych dwóch na mapie naszego poddasza.  Mieszkanie na poddaszu to także bardzo dekoracyjne, ale czasem również uciążliwe elementy konstrukcyjne—belki oraz słupy, a także ulubione bądź znienawidzone skosy—w zależności od tego, na jakim etapie projektowania jesteśmy. Musimy dostosować się do wewnętrznej architektury wnętrza, która będzie rodziła problemy wysokościowe. Ścianki kolankowe bowiem, często są wznoszone na niewielkie wysokości przez co trudniej je zaaranżować, poniżej udowodnimy, że niekoniecznie.  Aby dobrze zaprojektować mieszkanie na poddaszu musimy również wziąć pod uwagę oświetlenie. Naturalne światło będzie niestety dochodzić do wnętrza w utrudniony sposób. Stąd też tak często korzystamy z bieli, gdy projektujemy mieszkanie na poddaszu—niedoświetlone wnętrza potrzebują rozjaśnienia i wykorzystania każdego promienia światła, które wyjątkowo dobrze odbija się właśnie od białej powierzchni.

2. Odnów poddasze

Gdy mieszkanie na poddaszu zostało w pełni funkcjonalny sposób rozplanowane, kolejnym etapem jest odnowienie wnętrza. Oczywiście wszystko zależy od stanu początkowego—może to być stan surowy, gdy jeszcze nic nie zostało zrobione lub stan do remontu, gdzie sami musimy zadecydować, które elementy wymagają odnowienia, a które nie. Generalny remont będzie, więc często skupiał się na newralgicznych powierzchniach naszego wnętrza—a więc ścianach i podłogach. Tutaj decyzja również zależy od nas czy materiały nadają się na odnowienie czy wymianę. Jak wspominaliśmy powyżej mieszkanie na poddaszu bywa słabo doświetlone, nie decydujmy się zatem na stosowanie kolorów, które jeszcze mocniej przyciemnią wnętrze—odświeżając poddasze, potraktujmy to sformułowanie dosłownie—dodajmy jasnych barw, nadajmy mu świeży wygląd, niech wnętrze nabierze cech: jasności, przestronności i czystości.

3. Połącz stare z nowym

Aby właściwie i pięknie zaprojektować mieszkanie na poddaszu musimy uszanować wszystkie jego charakterystyczne elementy—konstrukcyjne belki oraz słupy, ale także żebrowania jeżeli są widoczne. Jeżeli mamy możliwość zachowania większej ilości oryginalnych części—nie bójmy się tego robić, wnętrze staje się wtedy bardziej autentyczne. Zasada łączenia starego z nowym to bardzo dobry sposób na stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego wnętrza. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że robiąc coś na nowo posługujemy się w większości rozwiązaniami konwencjonalnymi, które są stosowane w dziesiątkach innych wnętrz. Natomiast zachowując coś oryginalnego czy odnawiając autentyczne elementy, zachowujemy we wnętrzu jego wyjątkowy charakter. Patrzmy, więc uważnie i starajmy się łączyć, a nie usuwać. Oczywiście elementy, które są w bardzo złym stanie czy zagrażają naszemu zdrowiu powinniśmy wyeliminować w pierwszej kolejności, na pewno jednak zdarza nam się w natłoku spraw nierozważnie pozbywać wszystkiego co nie wpisuje się w naszą koncepcję, a może warto ją czasem nagiąć? W ten sposób stawiamy kolejny krok w kierunku tego, aby nasze mieszkanie na poddaszu stało się idealne.

4. Pomysłowe rozwiązania na przechowywanie

Mieszkanie na poddaszu w kolejnym kroku to szukanie i zastosowanie nietypowych oraz pomysłowych rozwiązań na przechowywanie. To, co powinno Was ucieszyć to wielość możliwości. W tym bardzo ważnym punkcie przekujemy niedogodności poddasza w jego atuty. W jaki sposób? Bardzo prosty. Jeżeli zastanawiacie się w jaki sposób można wykorzystać wszystkie niskie wysokości, jakimi charakteryzuje się mieszkanie na poddaszu to odpowiedź powinna teraz stawać się coraz bardziej oczywista. Możemy wykorzystać te miejsca pod zabudowę i w ten sprytny sposób za jednym zamachem rozwiązać problem braku miejsca i braku miejsca na przechowywanie. Okaże się, że tego miejsca jest na prawdę sporo! Idąc tym tropem warto przyglądnąć się mieszkaniu jeszcze raz i sprawdzić, które miejsca już dawno spisaliśmy na straty. Warto zastanowić się jeszcze raz czy może nie dałoby się je zaaranżować w jakiś ciekawszy, praktyczniejszy sposób na przykład poprzez zabudowę. Mieszkanie na poddaszu ze wszystkim swoimi zakamarkami jest idealne pod szukanie nowych ciekawych rozwiązań!

5. Meble na wymiar

Mieszkanie na poddaszu oprócz pomysłowych rozwiązań na zabudowę powinno być również pełne… mebli! Czasem jednak ich pojawienie się we wnętrzu wymaga nie lada wyobraźni—wyobraźni, która umożliwi wplecenie prostych kątów pod ukośne płaszczyzny. Na szczęście to również nie jest problem z uwagi na coraz intensywniej rozwijającą się usługę mebli na wymiar. Mieszkanie na poddaszu jest idealnym pretekstem do skorzystania z takich rozwiązań, które umożliwiają dopasowanie wielkości mebli pod kątem konkretnego miejsca na poddaszu. Meble mogą również przyjmować nieco inne niż standardowe formy, dzięki czemu lekko i idealnie wpiszą się w trudne przestrzenie. Idealnie zaprojektowane mieszkanie na poddaszu bowiem na pewno będzie wymagało równie idealnie wpasowanych mebli w jego wnętrze.

6. Utrzymaj prostotę

Ostatnim z sześciu punktów na idealnie zaprojektowane mieszkanie na poddaszu jest punkt—utrzymaj prostotę. Co to oznacza? Oznacza ostrzeżenie przed tym, aby w ferworze zmian, remontów, odświeżania, aranżowania, poszukiwania pomysłów i inspiracji—nie zagubić się. A można bardzo łatwo. Powinniśmy realizować swoje założenia, które zostały postawione na samym początku—oczywiście w trakcie będą przychodzić zmiany, ale nie pozwólmy na to, aby te zmiany przejęły nad nami kontrolę. Idealnie zaprojektowane mieszkanie na poddaszu będzie pełne spokoju i harmonii, będzie w pełni funkcjonalne i będzie zachęcać do wypoczynku. Nie wolno przegadać tematu, ani tym bardziej zakrzyczeć swojego mieszkania nadmiarem elementów!

Prostota wnętrza autorstwa Superpozycja Architekci!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!