15 żelaznych bram, dzięki którym Twój dom będzie piękny (i bezpieczny)

homify.Pl homify.Pl
Armet Garden Fencing & walls
Loading admin actions …

Podczas projektowania naszego domu musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które oprócz podnoszenia walorów estetycznych budynku, sprawią również, że będzie on bezpieczny! Dlatego też, wybór bramy i wszelkich zabezpieczeń w oknach jest bardzo ważny i powinien być dobrze przemyślany. Powinniśmy przestrzegać wytycznych architekta, ale również słuchać własnego poczucia smaku.

Kraty z kutego żelaza to bardzo fajna opcja, ze względu na swoją wytrzymałość i zróżnicowanie wzornictwa: od klasycznych i wyrafinowanych, po proste i nowoczesne. Kraty mogą być stosowane w bramach wjazdowych, jak i oknach i drzwiach. Piękne kraty będą nas chronić nie tylko przed włamaniem, ale również przed wybiciem okien (szczególnie jeżeli mamy dzieci lubiące kopać piłkę).

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji zawarliśmy 15 pomysłów, które świetnie wyglądają, ale również chronią dom.

Gotowi?

​1. Balustrady kute przy schodach zewnętrznych

Jak już wspominaliśmy, ochrona to bardzo szerokie pojęcie. Balustrada przy schodach prowadzących do wejścia może zapobiec wielu nieprzyjemnym wypadkom, szczególnie ważna dla ludzi starszych. Poza tym, podczas mrozów i śniegów, zawsze lepiej jest się czegoś przytrzymać wchodząc lub schodząc po schodach.

​2. Imponująca krata w bramie wjazdowej

Podjazd prowadzący do domu mówi wiele o osobowości i charakterze mieszkańców, a brama wjazdowa jest ich wizytówką. Kute żelazo może przybierać różne kształty, dlatego tak łatwo jest dostosować design bramy wjazdowej do charakteru budynku. Najważniejsze jest jednak, żeby jasno wytyczyć granice działki, żeby uniknąć nieproszonych gości na posesji.

​3. Ta sama idea, ale w mniejszej wersji

Ta piękna furtka to nie jedynie efekt kreatywnej i artystycznej myśli. Zwróćmy uwagę na ostre groty zwieńczające furtkę. Mają one na celu zapobiec wtargnięć na posesję, przy czym nie można im odmówić uroku.

​4. Jak włosy—Proste i lokowane

Kraty mogą być umieszczane w różnych miejscach i mogą opierać się na różnych wzorach. W tym projekcie widzimy dość prosty, ale jednocześnie interesujący pomysł. Swego rodzaju zawinięcie i przeplatanka prętów w górnej partii furtki to zdecydowanie element ozdobny, a ciasna kratka na dole zapobiegnie ucieczkom naszych czteronogich pupili.

​5. Z żelaza i cegły

Ta kombinacja okazała się bardzo interesująca. Cegła spotyka się z kutym żelazem tworząc coś na kształt okien do ogrodu. Całość jest bardzo zdobna i wyjątkowa, przy czym bardzo solidna i intrygująca.

​6. Bardziej nowoczesna wersja

Na tym zdjęciu widzimy podobną koncepcję połączenia materiałów, ale w sposób o wiele bardziej dyskretny. Zdecydowanie panuje tu nowoczesny styl, dla którego prostota linii jest podstawą.

​7. Klasyczne kolory i kształty w połączeniu z nowoczesnymi akcentami

Za pomocą krat możemy wzbogacić wykończenia zewnętrzne naszego domu. Urok kutego żelaza jest niekwestionowany. Jednak jest to element stylu klasycznego. Żeby włączyć kute żelazo w nowoczesny design, warto pomyśleć o połączeniu go z bardziej nowoczesnymi materiałami, jak stal nierdzewna. W takich zestawieniach zawsze będą królowały odcienie czerni, szarości i bieli, lecz nie bójmy się wykorzystać farby! Wszystko wedle naszego gustu.

​8. Stal nierdzewna

Jeśli na przedzie domu mamy piękny ogród, którym chcielibyśmy się chwalić, pozwólmy mu stać się częścią dekoracji domu. Przy wyborze ogrodzenia pamiętajmy, żeby dawało nam ono ochronę, ale również pasowało do stylu architektonicznego, w którym zbudowano budynek. Jeśli posiadamy nowoczesny dom, to płot ze stali nierdzewnej w połączeniu z czarnym kamieniem nada posiadłości awangardowego wyglądu. Ilustruje to zdjęcie zamieszczone powyżej.

​9. Na balkonach i w oknach

Wiedza, że nasz dom jest bezpieczny pozwoli nam się czuć spokojnie w jego ścianach, ciesząc się pełnią życia. W dużych miastach możemy zauważyć, że zewnętrzne części budynków mają zabezpieczenia w newralgicznych punktach. Jednym z takich punktów są okna, które zabezpieczamy przed włamaniami montując w nich kraty. Jednak pamiętajmy, że ma to być zabezpieczenie przed włamywaczami, a nie sposób na stworzenie więzienia! Zdecydujmy się więc na taki wzór krat, który doda mieszkaniu uroku. Najważniejsze, żebyśmy mogli czuć się komfortowo we własnym mieszkaniu.

​10. Dobry wybór

Żelazo jest bardzo trwałym materiałem, który może być stosowany w niemal pełnej gamie stylów dekoracyjnych. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie ono wykorzystane i jakiej obróbce zostanie poddane. Jego konserwacja nie wymaga wielu zabiegów i jest dość prosta. Zwykła woda z mydłem pozwoli utrzymać żelazo czyste, choć farba pokrywająca kraty może się z czasem zużywać, więc gdy nadejdzie pora, najlepiej usunąć starą farbę i pomalować kraty od nowa.

​11. Dla każdego coś dobrego

Jak już wspomnieliśmy, żelazo ma niesamowitą zdolność przystosowywania się do wszelkich stylów architektonicznych i łączenia z innymi materiałami, oferując spektakularne efekty, jak widać na zdjęciu.

​12. Fasada pełna uroku

Oto kolejny przykład na to, w jaki sposób należy chronić okna domu, szczególnie jeżeli znajdują się one na parterze budynku. Kute żelazo doda elewacji uroku. Szczególnie jeżeli zestawimy je z innymi materiałami, takimi jak drewno drzwi wejściowych, lub elementami dekoracyjnymi, jak latarnie i kinkiety, w tym przypadku również wykonane z kutego żelaza.

​13. Krata i pergola

Dla wielbicieli bardziej nowoczesnych rozwiązań—ten płot będzie doskonałym wyborem. Nie tylko jest to wyznacznik granicy posesji i ochrona przed intruzami, ale również wspaniały element dekoracyjny, ze względu na włączoną w projekt pergolę. Zdecydowanie, jest to element wyróżniający ten projekt spośród innych.

​14. Oryginalne wzory

Wzory i kształty, które możemy nadać naszym kratom, płotom i bramom są bardzo zróżnicowane, jak już mogliśmy zauważyć w tym Katalogu Inspiracji. Jednak płot z powycinanymi wzorami kolistymi to coś, czego zapewne jeszcze nie widzieliście! Taki wzór wprowadza do projektu dużo dynamizmu, umożliwia dostęp naturalnego światła, ale stanowi barierę dla intruzów.

​15. Drzwi z klasą

Również w projekt drzwi wejściowych możemy włączyć elementy kutego żelaza. Zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Czyż nie jest to cudowny obrazek? Nie tylko podkreślone jest wzornictwo, ale również bezpieczeństwo domu.

Szukając pomysłów na drzwi wejściowe, nie możecie ominąć Katalogu Inspiracji: Fantastyczne drzwi zewnętrzne, które wyróżnią Twój dom!

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!