Jaki kolor ścian najlepiej pasuje do różnych mebli? | homify

Jaki kolor ścian najlepiej pasuje do różnych mebli?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
NBArchitects Scandinavian style bedroom
Loading admin actions …

Planując wystrój mieszkania zastanawiacie się najpierw nad  kolorem ścian czy wyglądem mebli? Zapewne odpowiecie „to zależy”. Owszem, w wypadku kiedy się przeprowadzamy i mamy ze sobą konkretne meble, dostosowujemy kolor ścian pod ich wygląd. Jeśli zaś zastajemy pustą przestrzeń, na początku zaczynamy fantazjować o barwach jakie znajdą się na ścianach w naszym nowym mieszkaniu. Kolory mebli są dziś coraz bardziej nieoczywiste i zróżnicowane. Kiedyś na meblościankach dominowało drewno, a raczej jego imitacje we wszystkich odcieniach. Teraz popularne stają się nowoczesne meble w jednolitych, zdecydowanych, czystych barwach, na przykład białe, które idealne komponują się w każdym pomieszczeniu. Kolory ścian i meble muszą współgrać, lub kontrastować ze sobą. To najlepszy sposób na sukces. Nie mogą się gryźć, a jest to bardzo prawdopodobne przy zestawieniu ze sobą dwóch, różnych odcieni drewna, bądź połączenia kolorów prawie takich samych, a jak słynne powiedzenie głosi „prawie robi wielką różnicę”, powinniśmy się tego wystrzegać. Nic nie jest czarno białe (dosłownie), wszystko zależy od tonacji, ruchomych elementów dekoracyjnych przełamujących pewien wzór, bądź kanon, wyczucia stylu i dobrego smaku projektanta profesjonalisty lub amatora. W tym wydaniu pokażemy kolory ścian i meble w różnych kolorach, wykonane z różnych materiałów, które zgrabnie prezentują się na kolorowym tle, które mają być dla nas podpowiedzią jak łączyć ze sobą kolory ścian i meble w jedną, spójną, oryginalną, dizajnerską całość.

Inne opcje kolorystyczne we wnętrzach zobaczycie w Katalogu Inspiracji Kolory ścian w salonie – modne pomysły! Zapraszamy!

Jasne meble drewniane

Meble drewniane to ponadczasowy klasyk. Jasne meble drewniane to opcja bardziej codzienna, mniej zobowiązująca niż ciemne drewno. Brązowe meble z drewna pojawiają się najczęściej w klasycznych, szykownych salonach. Tutaj zaś jasne meble zostały połączone z białymi klasycznymi ścianami. Białe kolory ścian i meble w jakichkolwiek barwach to gotowa recepta na ładne wnętrze. Jasne kolory ścian i meble z szarym obiciem to typowy styl skandynawski, nawiązujący do natury, poprzez wyposażenie wykonane z surowo wyglądających desek. Takie meble również idealnie pasują do stylu wiejskiego, który po części reprezentuje powyższa fotografia przestronnego salonu.

Ciemne meble drewniane

Gzowska i Ossowska stworzyły klasyczny salon w wytwornym domu, z tradycyjnymi, ciemnymi meblami. Kolory ścian i meble do takiego pokoju dziennego podążają pewnymi, utartymi ścieżkami. Otóż do klasyki wiśniowego drewna bardzo pasuje welurowa tapicerka na wypoczynku, a ta jak wiadomo pięknie prezentuje się w burgundzie i zgniłej zieleni. To są dwa, królewskie kolory, które można również zaproponować w tym towarzystwie na ściany. Oprócz tego, jak widać w tym wnętrzu, beż to także jest dobra alternatywa, tym bardziej kiedy pojawia się na eleganckich pasach na tapecie. Co myślicie o tym pomyśle na kolory ścian i meble w klasycznej odsłonie?

Pastelowe kolory ścian i meble shabby chic

Rustykalne meble z finezyjnymi, opływowymi wykończeniami to propozycja dla ścian pastelowych. Delikatne kolory ścian i meble tak misternie wykonane to sugestia szczególnie pasująca do pokoju małej dziewczynki. W połączeniu z kwiatowymi dekoracjami w tekstyliach, wnętrze wyda się stylowe i uwydatni swój rustykalny charakter. Kolory ścian i meble zdobione w salonach, powinny być dla nich raczej bazą, na których tle będą mogły zaistnieć. Natomiast żywe kolory ścian i meble białe, typu shabby chic, to zgodna odwrotność i kompromis w tego rodzaju bogatych wnętrzach.

Różne kolory ścian i meble plastikowe

Teoretycznie mebli plastikowych nie chcielibyśmy oglądać w domu, jednak są wyjątki, które zachwycają. Mianowicie we współczesnym dizajnie króluje projekt transparentnego krzesła Philippe Starck’a. Jak sama cecha wskazuje takie siedzisko nie ma żadnych wymagań od otoczenia względem siebie. Przezroczystość pozwala na postawienie go w dowolnym miejscu, w różnych stylach. Kształt także jest nieoczywisty, nie da się go sklasyfikować. Poza tym kultowym elementem w nowoczesnej produkcji mebli wykorzystuje się tworzywa sztuczne z połyskującym wykończeniem, które daje efekt plastiku. Kolory ścian i meble plastikowe, transparentne umożliwiają nam zabawę wieloma barwami na powierzchniach płaskich.

Dwa kolory ścian i meble metalowe

Zależnie od tego jaki kolor mebli metalowych posiadamy, tak dobieramy kolory ścian, by do siebie pasowały. W tym przypadku czyste kolory ścian i meble metalowe, czarne kontrastują razem z podłogą. Tworzą optycznie dwa poziomy, dolną i górną. Meble metalowe to wybór bardzo odważny do wnętrz mieszkalnych, wydaje się, że lepiej pasują na tarasy lub balkony. Jednak tak skonstruowane, ażurowe meble metalowe mogą znaleźć swoje miejsce w ultranowoczesnym pokoju wypoczynkowym. Takie meble wydają się lekkie i nie zagracają przestrzeni. Nadają się do małych wnętrz.

Czarne meble

Oczywisty kontrast polegający na tym, że łączymy jasne kolory ścian i meble ciemne to zawsze skuteczny sposób na aranżację pokoju. Takie zestawienia pojawiają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. W pokazanym powyżej przykładzie kolory ścian i meble połączone są bardzo sprytnie. Otóż, czarne krzesło i pikowane obicie ławy to kolor wyjściowy dla szarości, pojawiającej się na drugim krześle. Z kolei kolor głównej ściany, to zgaszony błękit wpadający w szarość. Wszystko równoważy biel, która jak wiadomo jest najlepszą parą dla czerni. Pomieszczenie to jest trójkolorowe, co wiernie oddaje tradycyjną zasadę projektowania kolorystyki wnętrz. Każda barwa w tej kuchnio jadalni jest ze sobą w pewien sposób połączona; jedna z drugiej wynika. Wszystko przełamuje i ożywia dodatek w postaci ciętych kwiatów w wazonie. W tym sezonie niezwykle modne jest połączenie czarnego z żółtym, nie tylko w ozdobach, ale i całym wnętrzu. Pięknie!

Dowolne kolory ścian i meble w bieli

Na sam koniec w kilku prostych słowach, prezentujemy przykład z białymi meblami. Nikogo na ich wybór nie trzeba długo namawiać, bowiem pasują nie tylko do każdego rodzaju ścian, ale nawet do sufitu, drzwi, listew przypodłogowych i ram okiennych. Łączą się z wieloma detalami, których nawet nieświadomie, nie bierzemy pod uwagę na wczesnym etapie projektowania wnętrza. Jest to najbezpieczniejszy wybór, który może służyć właścicielowi od niemowlęcia do okresu dorosłości. Nigdy się nie znudzą!

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!