13 niesamowitych domów o drewnianej elewacji! | homify

13 niesamowitych domów o drewnianej elewacji!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
[lu:p] Architektur GmbH Modern Houses
Loading admin actions …

Popularność drewnianych elewacji rośnie z roku na rok—nie tylko wyróżniają nasz dom, ale świetnie się prezentują tworząc przytulną atmosferę. Decydując się na drewnianą elewację musimy przede wszystkim dobrać odpowiedni gatunek drewna i w dopilnować prawidłowe zabezpieczenie elewacji tak, żeby służyła nam przez lata. Wybraliśmy 13  domów po to, aby zaprezentować elewacje drewniane w różnym stylu—łączy je nie tylko to, że są z drewna, wszystkie są zachwycające!

Dom-ranczo

Lucky 4 Ranch Uptic Studios Rustic style house
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Sielski dom z ogromnym ogrodem to marzenie nie jednego z nas! Naturalna, drewniana elewacja w takich warunkach jest najlepszym wyborem, nie tylko estetycznym. Jednak jakie drewno powinniśmy wybrać? Przede wszystkim takie, które rośnie w tym miejscu, czyli te gatunki drewna, które występują lokalnie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak drewno się zachowuje w danym klimacie.

Dom modułowy

Elewacje drewniane są coraz częściej wykorzystywane podczas budowy nowoczesnych domów, które stawiają na ekologię, ekonomię i funkcjonalność—to o czymś świadczy! Domy modułowe to przede wszystkim domy, które prefabrykowane, które wymagają jedynie poskładania w fabryce, przez co budowa zabiera mniej czasu i tak naprawdę pieniędzy—cena nie rośnie wraz z przedłużającą się budową domu. Wykorzystywane materiały są zawsze wysokiej jakości, a ich zadaniem jest przetrwanie wielu lat—elewacje drewniane świetnie się sprawdzają.

Ekologia górą!

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że nie tylko jedzenie, czy środku transportu mogą być ekologiczne—również budowa domu! W tym przypadku jest to dom prefabrykowany, czyli wcześniej starannie przygotowany w fabryce. W całości został wykonany z ekologicznych materiałów i taki również jest w użytkowaniu, a jak widać na zdjęciu—zdobi go piękna, surowa elewacja z drewna.

Sama natura

MEERA SKY GARDEN HOUSE Guz Architects Modern Houses
Guz Architects

MEERA SKY GARDEN HOUSE

Guz Architects

W tym przypadku drewniana elewacja jest wyłącznie dodatkiem—żywy ogród swoim pięknem przysłania całą resztę. Jeżeli chcemy mieć dom z naturalnych materiałów, ekologiczny i współgrający z otoczeniem—drewniane elewacje, jak również te połacie bujnej zieleni, zbliżą nas do natury. Drewniana elewacja gwarantuje zróżnicowane kolory i fakturę drewna—tak samo, jak występuje to w naturze.

Zabezpieczenie elewacji

Nie tylko drewniane elewacje musimy zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem wilgoci, jednak właśnie o naturalne drewno powinniśmy zadbać ze szczególnością. Aby nie tylko powstrzymać wilgoć, czy natrętne owady lubujące się w dewastacji drewna, ale również opóźnić starzenie się desek, powinniśmy drewnianą elewację zaimpregnować, jednak ten zabieg trzeba co kilka lat powtarzać.

Inne sposoby zabezpieczenia elewacji

Oprócz wspomnianej wcześniej impregnacji, drewno można również lakierować, co ochroni elewację przed korozją biologiczną, uszkodzeniami mechanicznymi, czy wodą, ale lakierowanie trzeba powtarzać dwa razy częściej niż impregnację. Jeżeli nie obawiamy się ingerencji grzybów i pleśni oraz bardziej inwazyjnych uszkodzeń mechanicznych, w zupełności może wystarczyć nam malowanie, którego nie trzeba powtarzać tak często. Jednak w tym przypadku zakryty zostanie rysunek drewna.

Bejcowanie a lakierobejce

Wspomnieliśmy już kilka innych sposobów na zabezpieczenie elewacji drewnianych, ale oprócz tego pozostaje nam również bejcowanie, czyli nałożenie bejcy wnikającej w głąb drewna. Dzięki temu uzyskujemy głębszy kolor, który nie wyblaknie ze względu na odporność barwników na promienie UV. Niestety ten sposób nie powstrzymuje grzybów i pleśni przed atakiem na naszą drewnianą elewację. W przypadku wilgotnych lokalizacji powinniśmy sięgnąć po lakierobejce, która będzie chronić drewno przez kilka następnych lat.

Wszystko z drewna

Drewniany dom z dachem dwuspadowym zawsze kojarzy się z tradycyjnym podejściem do architektury—jednak w tym przypadku, mamy nie tylko drewnianą elewację, ale również i drewniany dach! Coraz częściej w przypadku nowoczesnych domów, właśnie ten materiał jest wybierany. Drewno stanie się wizytówką naszego domu na długie lata, o ile odpowiednio je zabezpieczymy przez impregnację, lakierowanie i bejcowanie, aby nie straszna była nam wilgoć, czy owady.

Szklane ściany, drewniane wykończenie

Wszyscy Ci, którzy kochają naturalne światło i chcą zapewnić sobie jak najlepszy dostęp do niego, z chęcią sięgają po takie rozwiązanie—duże okna i przesuwane drzwi, które tworzą ściany wokół domu. Dodanie do tego drewnianej elewacji stworzy wyjątkowy dom, który jest nie tylko odpowiednio nasłoneczniony, ale również przyciąga swoją naturalnością i pięknym odcieniem drewna.

Wybór drewna

Jak już było wspomniane na początku, najlepiej sprawdza się drewno lokalne, które jest zaznajomione z panującym lokalnie klimatem, a oprócz tego jest o wiele tańsze. Jednak elewacje drewniane, które zostały stworzone z gatunków egzotycznych są również popularne i zawsze świetnie się prezentują. Możemy przebierać w odcieniach, jednak to, co powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę, to wytrzymałość drewna i jego faktura.

Egzotyczne drewno kontra lokalne

W przypadku elewacji drewnianych możemy się pokusić o droższe i bardziej efektowne drewno, takie jak meranti, które ma całą paletę barw, czy tatajuba, które z czasem przemienia się z jasnego odcienia brązu w ciemny, ale prezentuje się nowocześnie. Jeżeli wolelibyśmy się zdecydować na drewno lokalne, to wybór jest spory, od drewna sosnowego i świerkowego przez modrzew po drewno cedrowe. Jednak dobór drewna powinien być uzależniony panującym klimatem i jego wytrzymałością. Pamiętajmy, że kolor zawsze możemy zmienić stosując bejcę lub lakierobejcę, ale naturalne drewno zawsze wygląda najlepiej!

Drewniany dom w lesie

Skromny i wkomponowany w otoczenie—własnie taki jest ten dom, który zachwyca swoją prostotą. Elewacje drewniane nie występują wyłącznie w jasnych barwach—wszystko zależy od rodzaju dobranego drewna. W tym przypadku jest to ciemne drewno, które wygląda surowo i mrocznie, ale dzięki temu świetnie wpasował się w leśny klimat. Symetryczne ułożenie okien dodaje całości powagi.

Odświeżenie domu

Nawet zwykły dom może przemienić się w zachwycająca posiadłość—z domu opartego na prostej bryle z dachem dwuspadowym, dzięki dodaniu elementów elewacji drewnianej, otrzymaliśmy nowoczesny, ale jednocześnie prosty dom. Ten projekt został wykonany przez xosa architecki. Takie dodatki, jak drewniana elewacja, są stosowane coraz częściej, ponieważ nadają mu indywidualnego charakteru.

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!